Artvin’de binler Cerattepe için yürüdü

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla Artvin merkezde binlerce kişi bir araya gelindi

Artvin’de binler Cerattepe için yürüdü
Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmak istediği altın ve bakır madenine karşı binlerce kişi Artvin merkezde buluşarak yürüdü. Yürüyüşte valiyi istifaya çağırdılar, polis ve jandarmanın saldırılarını kınadılar.

Artvin Meydanı’nda toplananlara açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Cerattepe’yi, Artvin’i, ormanlarını korumaya devam edeceklerini, memleket sevgisi ve vatan savunmasının her türlü kişisel çıkar ve ideolojinin üstünde olduğunu söyledi.

Cerattepe mevkisinde madencilik faaliyeti yapılamaması için 20 yıldır verdikleri mücadelenin 7 ilin güvenlik güçlerinden oluşturulan ekip tarafından kırılmak istendiğini ifade eden Karahan şunları söyledi:

‘CERATTEPE’DEKİ NÖBETİMİZ DEVAM EDECEK’

“Artvin ve yurt sevgisi olan insanlarımıza tarihte görülmemiş bir saldırı yapıldı. Sadece bilimsel kriterleri ve Artvin sevgisini ölçü almış bir çevre eylemine plastik mermiler ve ölçüsüz biber gazı ile yapılan saldırı, kendi halkına yapılmış tarifi mümkün olmayan bir şiddet gösterisidir.

“Yeşil Artvin Derneği ve tüm Artvinliler 20 yıldır olduğu gibi yine hukuksal zeminden ayrılmayacak. Bizi hukuktan ayırmak üzere kamu eliyle toplumsal gerginlikler yaratmaya çabalayanlar da çok açık olarak görülmektedir.

“Ülkemizdeki güvenlik kurumlarının maden şirketinin elemanı gibi davranması, halkını bir haşere gibi zehirli gaza maruz bırakması, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden acımasızca davranması, insanı ve doğayı hiçe saydığının, halkın yanında değil para babalarının yanında saf tuttuğunun en açık göstergesidir.

“Her ne olursa olsun Cerattepe’deki nöbetimiz, Artvin’i can pahasına koruma kararlılığımız artarak devam edecektir. Bizi hukuksuzluğa çekmek isteyenlere hukukla karşılık vererek yine bu saldırıyı da yok edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

“Bu direniş Cerattepe ve Artvin’i bir anne şefkati ile kucaklayan dağların, kurdun, kuşun, çalının, ağacın, suyun ve toprağın korunması kadar elbette bu şehirde onur ve haysiyetiyle yaşayan 25 bin kişinin de korunması demektir.

“Artvin ve Artvinli, dünyaya şefkat ve sevgi sunan, milleti ve ülkesini aşk ile sevenlerin, çağdaşlığın timsali olan bir coğrafyanın adıdır. Cerattepe ve Artvin hiçbir zaman yenilmeyecektir.”

(Kaynak: imc tv)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 08:02
YORUM EKLE