Ağaç kesimine karşı çıkan köylüler açlık grevinde

Köylünün çadırlı açlık grevi büyüyor, 20 köylü daha 11 çadır kurarak açlık grevine başladı...

 Ağaç kesimine karşı çıkan köylüler açlık grevinde

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi Kurşunlu köyünde açılacak feldspat madeni ve yol çalışması için ormanlık alandaki ağaç kesimlerine karşı bir köylünün çadır kurup başlattığı açlık grevi büyüdü. 20 köylü daha 11 çadır kurarak açlı grevine başladı. 

Kurşunlu köyüne yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Killiktepe mevkiinde, özel bir firma tarafından işletilecek feldspat madeni ve oraya ulaşımı sağlayacak yol için ağaç kesimleri devam ederken, köylüler de tepkilerini arttırdı.

Madene ve ağaç kesimine karşı ilk tepkisini, 200 kişilik 'Duran Köylü' eylemiyle veren köylülerden 58 yaşındaki çiftçi Bülent Özüren, geçen pazartesi günü çadır kurup açlık grevine başladı.

Maden ve yol çalışması devam ederken köylüler de eylemlerini büyütmeye karar verdi. 20 köylü 11 çadır daha kurarak Bülent Özüren’in başlattığı açlık grevine katıldı.

Çadırlarını önlerine 'Nefesimizi kesmeyin', 'Sayın yetkililer nerdesiniz?', 'Kamu menfaati yok, madenci menfaati var', 'Beraber ıslandık yağan yağmurda, sesimizi duy bizi gör artık usta' yazılı pankart asan köylüler, diktikleri fidanlara da kendi adlarını verdi.

Madene giden yolu açmaya çalışan iş makinelerini hep birlikte oturup izleyen köylülerden 62 yaşındaki çiftçi Ramazan Demir, “Köyümüzün üstüne madencilerin çalışmasından dolayı taşlar düşmeye başladı. Ben de madene karşıyım. Ağaçların kesilmesini istemiyorum. Açlık grevine bu yüzden katıldım. Yakında bütün köy bu greve katılacak. Sesimizi duyurana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. (skytürk)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 10:00
YORUM EKLE