ABD'li uzmanlar İstanbul'daki hortumların sebebini açıkladı

ABD'deki Ulusal Hava ve İklim Tahmini Merkezi Türkiye'yi inceledi...

ABD'li uzmanlar İstanbul'daki hortumların sebebini açıkladı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) bağlı Ulusal Hava ve İklim Tahmini Merkezi, özellikle İstanbul’da son dönemlerde çıkan hortumlar ve şiddetli sağanak yağışları inceledi.

Razi Canikligil’in Hürriyet’teki haberine göre; uzmanlar, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) uydularına bağlanarak İstanbul üzerindeki hortumun fotoğrafını çıkardılar. Sonuç şöyle: Küresel ısınmanın etkisi, özellikle Akdeniz çevresindeki hava kirliliği, kömür gibi fosil yakıtların kullanılmasıyla atmosfer ısınıyor; yeşil alanların azalması ile de havada karbondioksit artarken İstanbul üzerindeki nemli havanın, soğuk hava kütlesiyle birleşmesi bu hortumları oluşturuyor.

"YAĞMUR SAYISI AZALACAK, ANCAK ÇOK ŞİDDETLİ YAĞMURLAR OLACAK"

ABD Ulusal Hava ve İklim Tahmini Merkezi uzmanları, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz bölgesindeki aşırı sıcakların daha da artacağını belirttirken, Meteoroloji Uzmanı Marty Hoerling, ‘şehirleşme, yeşil alanların yok edilmesi ve atmosferi ısıtan sera etkisi yaratan gazların kullanımının giderek artmasına neden olan insan etkileri’ nedeniyle yağmur sayısının azalacağını ancak çok şiddetli yağmurlar olacağını söyledi.

"AŞIRI YAĞIŞLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz bölgesindeki aşırı sıcaklar ile ilgili bir araştırma yayınlayan NOAA’ya bağlı Colorado eyaletindeki ‘Earth System Research Laboratory’den (Dünya Sistemi Araştırma Laboratuvarı) Meteoroloji Uzmanı Marty Hoerling, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında, geçen 10 yıl boyunca kış aylarında kuraklığın giderek arttığının gözlendiğini söylerken; kış aylarındaki bu ısınmaya bağlı kuraklık eğiliminin, kısmen de olsa insan kaynaklı iklim değişikliğinin sonucu olduğuna dikkati çekti. Hoerling; ‘’Kışları yaşanan  kuraklığa rağmen, özellikle yaz aylarındaki aşırı yağışlar 21’nci yüzyıl sonuna kadar artmaya devam edecek’’ diyor.

YEŞİL ALANLAR YOK EDİLDİ

Bu tahminin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2013 değerlendirme raporunda da desteklendiğini, şiddetli yağışların pek çok bölgede giderek sıklaşacağı ancak bunun daha fazla yağmur yağacağı olarak yorumlanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Kış aylarında kuraklıkların artmasına neden olarak, ‘şehirleşme, yeşil alanların yok edilmesi ve atmosferi ısıtan sera etkisi yaratan gazların salımının giderek artmasına neden olan insan etkilerine’ dikkat çeken Hoerling, kış aylarında yoğun olarak kullanılan kömür ve diğer sanayi gazlarının sadece atmosferi ısıtmakla kalmayıp okyanusu da ısıttığına işaretle şu uyarılarda bulunuyor:

HAVA YÜZDE 10 ISINACAK

“Türkiye küresel ısınmadan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Akdeniz’de en çok etkilenen bölgede bulunuyor. Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin güneyinden itibaren kuvvetli bir kuruma ve iklimde ısınma olacak. Türkiye’de 2046-2065 tarihlerinde, havada yüzde 5-10 derecelik sıcaklık artışı olacak. Bunun anlamı şu; sıcaklık 3 derece artarsa, yağmurlar yüzde 20-30 arası düşecek. 1986-2005 yılları arasındaki rakamlar averaj alındığında 2081-2100 yılları için de projeksiyon aynı. Yazları daha az yağmur düşecek. En önemli etkilerinden biri yağmur sayısı azalıp şiddetli yağmurların olması. Düşen yağış ciddi oranda azalacak.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 00:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
perıhan canoglu
perıhan canoglu - 4 yıl Önce

Incelenıp bakıldımı bılmıyorum ama dunya eksen derece acısı hersene kuzeye dogru kayıyor olamazmı karalar,yeraltı deprem yaratan katmanlar kuzeye dogru kayıp sıkıstırıyorsa dogal olarak ıklımde aynı orantıda kayıp sıkısıcaktır.kaoslar,hortumlar,yagmurlar,depremler eksı enerjı butunun bır parcası.

Ziya ÇAYLARBAŞI
Ziya ÇAYLARBAŞI - 4 yıl Önce

onunda etkisi vardır muhakkak ama bu denli hızlı bir etkinin ilk sebebi yeşil alan katliamıdır.

fatih
fatih - 4 yıl Önce

Bilgisi yok fikri var, tam ülkemizin vatandaşı.

musa özçelik
musa özçelik - 4 yıl Önce

...bence amarika önce kendi iklimini analiz etmeli kendileri neden afetlerden kurtulmuyor acaba türkiye üzerinde böyle bir araştırma yapıyorsa türkiyenin yapacak olduğu bir atılımn önünün nasıl keseriz planıdır bu bizim ülkemizdede artık o araştırmaları yapacak uzmanlarımız ın var olması yeter,,,,,,,,,,

sebiii
sebiii - 4 yıl Önce

Yukarıdaki yorumları yapan musa ve perihan Allah aşkına bu yorumları yaparken hiç düşünmediniz mi?hadi onu geçtim cahillinizi bu kadar belli edermi insanya durum vahim bi doktora gözükün ...

Trolleybus
Trolleybus - 4 yıl Önce

Bence kesin Israil yapti. :)

rte cb
rte cb - 4 yıl Önce

Nazar olabilir