25 köyün suyuna 'altın atığı' karıştı

Kaz Dağları’nın bazı köylerinde su endişesi yaşanıyor…

25 köyün suyuna 'altın atığı' karıştı

Bölgede altın arayan bir maden şirketinin sondaj borularından sızan atıkların içme suyuna karıştığını iddia eden köylüler tedirgin. Suç duyurusu üzerine dereden numuneler alındı.

Milliyet’ten Ayşe Sorucu’nun haberine göre Kaz Dağları’ndaki Karaköy Köyü ile Kızılelma Köyü arasında yer alan altın arama sahasındaki sondaj borularının patlaması sonucu kimyasal atıkların dereye karıştığını belirten köylüler tedirgin. İçme suyu kaynaklarına ulaşan ve aynı zamanda tarımda ve hayvancılıkta sulama kaynağı olarak da kullanılan dereden su örneği alan Karaköy Köyü Muhtarı Ramazan Çakır savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Çanakkale Çevre İl Müdürlüğü de yaklaşık 10 gün önce derede inceleme yaptı. Müdürlük yetkilileri dereden numune aldı. Dere suyunun kirlenip kirlenmediğine ilişkin analizlerin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

‘SAVCILIK HÂLÂ NUMUNE ALMADI’

Sondaj borularında oluşan patlama sonucu içinde farklı kimyasallar olan atığın suya karıştığını belirten Karaköy Köyü Muhtarı Ramazan Çakır “Bizim aldığımız numuneyi savcılık kabul etmedi. Sadece çektiğimiz fotoğrafları aldı. Biz numune almaya geleceğiz dediler ancak savcılıktan herhangi bir yetkili gelmedi. Yaklaşık 10 gün önce Çevre Müdürlüğü’nden geldiler ancak bu kişilere güvenmiyoruz” diye konuştu.

Suyun griye dönen rengini fark eder etmez hayvanların dereye yaklaşmasını engellediklerini ve tarımsal sulamayı kestiklerini anlatan Çakır, “Dere suları temizlendi gibi gözüküyor ama tehlike geçmiş değil. Kiminle konuşsak, hangi avukatla görüşsek ‘Siz madencilerle baş edemezsiniz’ diyorlar ama biz mücadeleyi bırakmayacağız. Şimdi halktan imza toplayıp bu imzalarla Ankara’ya gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

‘ÇOCUKLUĞUMUZDA BALIK AVLARDIK’

Maden ocağının altında 25 köye içme suyu veren doğal bir kaynak olduğunu kaydeden Çakır, “Bu adamlar bu kaynağı kökten yok edecekler. Baraj yapıp insanlara oradan içme suyu vereceklermiş. Kaç gün, kaç ay su vereceksin? Havalar yağmazsa nasıl olacak? Doğal su kaynağını yok etmenin ne alemi var? Kendi elimizle yaşamımızı yok ediyoruz burada. Biz çocukluğumuzda orada balık avlardık. Şimdi bırak balık avlamayı, bir kurbağa bile göremiyoruz. Burası yapılırken bizi hep kandırdılar, ‘Sizi etkilemeyecek’ dediler ama gerçek öyle değil. Biz de kandık, kendi başımıza çare arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de numunenin analiz edilmesi için başka bir ile gönderildiğini belirterek, sonucun henüz çıkmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2013, 19:34
YORUM EKLE