1 milyon İzmirli termik santrale karşı

Termik santral yerine Hıdrellez ateşi yakacaklar…

1 milyon İzmirli termik santrale karşı

İzmir Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile Yeşiller Partisi, Aliağa’da yapımına başlanan ve projesi süren 6 termik santral için 1 Milyon İzmirli’den imza almak için kampanya başlattı.

 

Karşıyaka çarşı girişinde stand kuran EDP ve Yeşiller, 'İzmir’de yaşam tehdit altında' imza kampanyasının startını verdi.

 

EDP İzmir İl Başkanı Avukat Arif Ali Cangı ile Yeşiller İzmir Temsilcisi Efe Gökdoğan ve çevreciler, Karşıyaka Çarşısını baştan başa yürüyüp, broşür dağıttı. Avukat Arif Ali Cangı, Aliağa’da 7 kömür yakıtlı termik santralin yapımının planlandığını, ikisine izin verildiğini, hatta birinin Aliağa Belediyesi’nden ruhsat alıp inşaata başladığını belirtti.

 

Cangı, “Termik santrallerin çevresinde yaşayan insanların kansere yakalanma riski artacak, deniz ekosistemi mahvolacak, Foça’nın denizi kirlenecek. Aliağa-Menemen, Foça-İzmir, kül, duman, asit yağmuru altında kalacak. Hava, su, toprak kirlenecek, tarım yapılamaz hale gelecek. Kömür iklim değişikliğini en çok hızlandıran yakıt türüdür. Oysa, İzmir, rüzgar, güneş ve jeotermal kullanarak enerji üretme şansına sahiptir” dedi.

 

20 yıl öncesinde bölgeye yapılmak istenen termik santrali, İzmir’den Aliağa’ya 80 kilometrelik insan zinciri oluşturarak önlediklerini hatırlatan Cangı, “20 yıl sonra aynı tehlike yine hortladı. Bir kez daha iş başa düştü. El ele verip, imzalarımızla 1 milyon İzmirli olacağız. Termik santrallere yine geçit vermeyeceğiz. Temiz İzmir ve sağlıklı bir yaşam için, havaya, denize, suya, bitkilere, hayvanlara, insanlara ve tüm canlılara, kısaca yaşama sahip çıkacağız. Bugün burada termik santralleri durdurmak için 1 milyon İzmirli olmanın ilk adımını atıyoruz. Yaşamdan yana olan herkesle buluşacağız. 6 Mayıs’a kadar birlikte örgütleneceğiz. Bu yıl Hıdrellezi Aliağa’da termik santral sahasında kutlayacağız. Termik santral ateşini söndüreceğiz, onun yerine Hıdrellez ateşi yakacağız. İmza stantlarımızda imza verileceği gibi İzmirliler kampanyaya internet adresini tıklayarak da katılabilir” dedi. (aktif haber)Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 21:01
YORUM EKLE