Diyarbakır’da geçen sezon mücadele ettiği 1’inci Amatör Lig’den Süper Amatör Lig’e yükselen Çermikspor, Kolombiya Genç Milli Takımı’nda oynayan Luis Alberto (21) ve Diego Alejandro’yu (22) transfer etti. Kolombiya Premier A ve B liglerinden transfer edilen iki futbolcu ile teknik heyet ve kulüp yöneticileri, Çermik’te İspanyolca bilen olmadığı için cep telefonlarına indirdikleri çeviri uygulaması üzerinden iletişim kuruyor.

Kolombiya Premier A Ligi’nde mücadele eden Deportes Tolima takımında oynayan orta saha oyuncusu Luis Alberto ve Kolombiya Premier B Ligi’nde mücadele eden Cucuta Deportivo takımından stoper Diego Alejandro, bu sezon Diyarbakır Süper Amatör Ligi’nde mücadele edecek Çermikspor’a transfer oldu. Genç futbolculardan Alberto’nun geçen yıl formasını giydiği Deportes Tolima takımının Kolombiya Premier A Ligi’nde şampiyon olduğu belirtilirken Luis Alberto’nun genç yaşı nedeniyle çok fazla forma şansı bulamadığı ve bu yüzden Türkiye’yi seçtiği kaydedildi.

ALACAKLARI ÜCRET AÇIKLANMADI

20 saatlik uçak yolculuğunun ardından İstanbul’a oradan da Diyarbakır’a gelen iki futbolcunun maliyeti ve alacakları yıllık ücretler ise açıklanmadı.

Transferler büyük yankı uyandırırken, İspanyolca konuşan iki futbolcu, ilçede bu dili bilen olmadığı için iletişimde sıkıntı yaşıyor. Luis Alberto ve Diego Alejandro ile teknik heyet ve kulüp yöneticileri, cep telefonlarına indirdikleri çeviri uygulaması üzerinden iletişim kuruyor.

Geçen sezon 1’inci Amatör Ligi 4’üncü sırada tamamlayarak Süper Amatör Lig’de mücadele etmeye hak kazanan Çermikspor’un teknik direktörü Hacı Eroğlu, şampiyonluk parolasıyla yola çıktıklarını ve buna göre transferler yapmaya başladıklarını söyledi. Eroğlu, şunları anlattı:

“Menajerler aracılığı ile Kolombiyalı iki futbolcuyu transfer ettik. Ama iletişimde sıkıntı çekiyoruz. Şimdilik cep telefonlarına indirdiğimiz çeviri uygulamalarıyla anlaşıyoruz. Onlar da ilçeye ve bize alıştı. Kolombiyalı iki futbolcunun lisans bedelleri ve yıllık alacakları ise Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu tarafından karşılanacak. Kendisine bu desteğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. İlk kez oynayacağımız Süper Amatör Lig’de şampiyonluğu hedefliyoruz. Takımı da buna göre kuracağız. 10 Ağustos’ta bütün takım ilçede toplanacak, daha sonra da kamp dönemi başlayacak.”