İzmir'de, İsmailağa Cemaati’ne bağlı olduğu belirtilen Sıla Vakfı üyeleri sokaklarda silahla gezip, kendilerini dinlemeyenleri tehdit ettiği öne sürüldü.

İzmir Konak’taki Mersinpınar semti sakinleri, İsmailağa Cemaati’ne bağlı olduğu iddia edilen Sıla Vakfı üyelerinin herkesin yaşamına karıştığını, halkı tehdit ettiğini ileri sürdü.

Semt sakinleri cemaat üyelerinin sokakta ‘teftiş’ yaptığını da iddia etti.

Birgün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre, mahalle sakinlerinin iddiasına göre, bazı cemaat üyeleri Mersinpınar sokaklarında silahla geziyor, kendilerini dinlemeyenleri ise tehdit ediyor.

BURADA ÇOK GÜÇLÜLER, İÇKİ SATIŞINI İSTEMİYORLAR'

Mersinpınar’da yaşayan bir esnaf, cemaat üyelerinin içki satışını engellemek istediğini öne sürüyor.

“Mahallede bu cemaat ile sorun yaşamayan kimse kalmadı” diyen esnaf, şunları dile getiriyor:

“Mahalleli olarak bunları istemiyoruz. Ama burada çok güçlülüler. Doğal olarak korkuyoruz. Tekellerde içki satışını istemiyorlar. Buna müdahale etmeye çalışıyorlar. Baskı politikası güdüyorlar.”

'BİRÇOĞU SİLAHLI, KALAŞNİKOF TÜFEĞİ BULUNUYOR'

Geçen günlerde mahallede çıkan silahlı çatışmaya da değinen esnaf, bir cemaat üyesinin elinde “Kalaşnikof tüfeğinin” bulunduğunu iddia etti:

“Çoğu insan korktuğu ve başına iş almamak için bir şey diyemiyor. Birçoğu silahlı... Bu silahları nereden buluyorlar, bilmiyorum. 5 senedir mahallemizde böyleler…”

Esnaf, geçmiş yıllarda da son çatışmaya benzer olaylarının yaşandığını da belirtiyor:

“Geçtiğimiz yıllarda da mahallede bir kavga olmuştu. Onlardan 10 kişinin elinde ‘keleş’ vardı. Mahallede keleşlerle dolaşıp, ‘Allahu Ekber’ sloganı attılar. Bunlar İzmir’in merkezinde oluyor. Şaka gibi.”

'EVİMİZE GELİP BENİ AİLEME ŞİKAYET ETTİLER'

Esnafın iddialarının bir benzeri, ismini vermek istemeyen bir genç tarafından da dile getiriliyor.

Mahalle sakini genç, ‘cemaatin mahalleyi adeta ele geçirdiğini’ şu sözlerle anlatıyor:

“Birçok arkadaşımız onların arasına katıldı. Fikri onlar gibi değil, biliyoruz. Ama ‘güç onlarda’ diyerek, onlarla beraber hareket ediyorlar.”

Gencin iddiasına göre, cemaat üyeleri evine gelip, kendisini ailesine bile şikâyet etmiş. “Bize katılmazsa serseri olacak dediler” ifadesini kullanıyor.

'MAHALLEDE OTURMAK İÇİN BİLE BUNLARDAN İZİN ALMANIZ GEREKİYOR'

İsmini vermek istemeyen bir başka yurttaş da şunları kaydediyor:

“Bir arkadaşımız, eve kız arkadaşını getirdi diye ona laf ettiler. Tehdit ettiler ama onlara ne! Her şeye karışıyorlar. ‘Uyuşturucuya karşıyız, gençleri koruyoruz’ diyerek buralarda ahkâm kesiyorlar. Dışarıda oturuyorum, bunlar geliyor, ‘Burada oturamazsın’ diyor. ‘Neden’ diye sorduğumda, ‘Uyuşturucu mu içiyorsun, belli değil’ diyorlar. İçmediğimi söylüyorum bu sefer, ‘Burada milletin eşi, kızı geçiyor. Rahatsız oluyor’ diyorlar. Mahallede oturmak için bile bunlardan izin almamız gerekiyor.”

GEÇEN YIL DÜZENLEDİKLERİ ETKİNLİKLE GÜNDEME GELMİŞLERDİ

Sıla Vakfı, geçen yıl ocak ayında Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi spor salonunda toplantı düzenlemişti. Etkinlikte “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü bir konuşma yapmış; cüppe ve sarıklı yüzlerce katılımcının doldurduğu salonda tekbirler getirilmişti. Etkinlik sırasında, salonda var olan Mustafa Kemal Atatürk posterinin ve Atatürk’ün sporcularla ilgili sözlerinin üzeri kapatılmıştı.