Siyaset, devlet ve mafya ilişkileriyle ilgili itiraflarda bulunan suç örgütü lideri Sedat Peker, 8'inci videosunu sosyal medya hesabından yayınladı.

Peker'in son videosunda dile getirdiği iddiaları Artı Gerçek Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç, Artı Gerçek yazarı İnci Hekimoğlu ve Artı TV programcısı Erk Acarer, Artı TV'de yayınlanan Aris Nalcı ile Gündem Özel programında değerlendiriyor.

'MİT TIRLARI DEMEK Kİ DOĞRUYMUŞ'

Celal Başlangıç yaptığı değerlendirmelerde şöyle konuştu:

"7'inci videoda Sedat Peker, Saray'ın kapısına dayanmıştı Binali Yıldırım ve oğlu üzerinden. Bu videoda artık Saray'ın içine girdi ve Erdoğan'a doğru yürümekte, 9'uncu video da Erdoğan ile helalleştiği video olacakmış kendi verdiği bilgilere göre.  Peker, doğrudan Saray'ı hedef aldı. İki unsur var bugünkü açıklamalarda. Birincisi El Nusra ve El Kaide'ye gönderilen silahlar ve bu silahların Peker'in gönderdiği yardım malzemelerin arasına SADAT tarafından karıştırılarak gönderildiğini iddia etti.

‘SURİYE İLE YAPILAN YASADIŞI TİCARET’

İkincisi Suriye ile yapılan yasadışı ticaret. Bu ticaretin merkezinin Erdoğan'ın oturduğu Beştepe'deki Saray olduğunu iddia etti. Kimmiş bu? Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Merkezi Başkanı Metin Kıratlı. Sonra MT Holding'e geldi bunlar kim Murat Sancak ve Ramazan Öztürk. Çok daha önemli bir şey söyledi, oradan nereye gittiğini söylerken El Nusra'nın iktisat sorumlusu Ebu Abdurrahman'dan geçiyor dedi. Direkt Saray'ın El Nusra ve El Kaide ile bağlantılı ticaret yaptığını söyledi. Nedir bu ticaret? Kaçak ham petrol, çay, şeker, ikinci el araba ticareti... Bu Türkiye'yi riske sokacak bir şeydir. 2012 Ocak ayında kurulmuştu El Nusra. 2012 Aralık ayında ABD El Nusra'yı terör örgütü olarak ilan etmişti. O tarihten itibaren de birçok batılı ülke terör örgütü ilan etti. 2014'te de Türkiye terör örgütü olarak kabul etmişti. Bu gösteriyor ki terör örgütü olarak görülen bir yapıyla Cumhurbaşkanlığı sarayından yönetilen bir ticaretten ve silah kaçakçılığından bahsediyoruz. Bu aynı zamanda MİT tırlarını akla getiriyor. Sedat Peker bu işin içinde MİT'in olmadığını ama SADAT'ın olduğunu dile getirdi. Bu sonucu değiştirmiyor MİT tırları demek ki doğru bir şeymiş Peker'in ifadesiyle. Soylu'ya da değiniyor. Soylu'nun övündüğü sigorta poliçelerinin bütün holdingler ve önemli kuruluşlar tarafından sigorta yaptırıldığını iddia etti. Bu da incelenmesi gereken bir üçüncü nokta. "

'İKTİDAR BU İDDİALARLA O KOLTUKLARDA OTURMAYA DEVAM EDEMEZ'

İnci Hekimoğlu ise Peker'in iddialarına ilişkin şöyle konuştu:

"Erdoğan'ı hedef aldığı geçen videoda da belliydi. Yanından ayırmadığı eski başbakanı doğrudan hedef gösterdiğine göre bunları söyleyeceği belliydi. Çok isim ve bağlantı var. Bunların bir kısmı zaten basında sıkça yer almıştır. Can Dündar mesela bu yüzden cezalandırılmıştı. Şunu çok önemli buluyorum; Peker gerçekten akıllı ve zeki bir. Ben doğrusu gemileri yakmış bir bireyden söz ettiğimizi düşünmüyorum. Kendisine daha başka koruma kalkanı oluşturmuş ve belki daha güçlü odaklarla iş birliği yapan bir figür görüyorum karşımda. Şu an var olan Türkiye devletini temsil eden her kim varsa hepsinin kirli çamaşırını iddialar halinde ortaya döken bir adam başka bir kulvara doğru açılmış demektir. Biz bu kulvarın henüz doğu mu yoksa batı mı olduğunu henüz bilmiyoruz. Bunun siyasette karşılığının neresi olduğunu ben anlamış değilim. Anlatılan örgüt ağı içinde şu çok önemli; eğer iddiaları doğruysa 15 Temmuz'dan sonra ortaya çıkarılan Sivil Suçlarda Af Meselesi'nin kendi fikri olduğunu ve bunu Saray'a ilettiğini söylemesi bence artık söylenebilecek her şeyin tükendiği nokta. Bir suç örgütü lideri eğer bu ülkede iktidara yasa çıkarttırıyorsa, artık bir dakika bile bu iktidar bu iddialarla o koltuklarda oturmaya devam edemez. İkincisi çok önemli bir şey daha söyledi. Bir sonraki yayınında Erdoğan ile helalleşeceğini söylerken şunu dedi, 'Biz çok eskiden tanışıyoruz. Cezaevine girmeden hep yanında olduk' dedi. Ben yıllar önce bir yazımda şunu konu etmiştim; Fethullah Gülen bir açıklamasında, 'Biz gerekirse birini hapse sokar mağdur eder, kahraman olarak çıkartırız' demişti. Umarım Peker bunları da anlatır. Üçüncüsü bir mesaj daha verdi. Soylu'nun çocuk pornosu ile ilgili yaptığı açıklamaya Freud'a atıf yaparak senin canını acıtan bir terapi yapacağım dedi. Bunların başlıkları bile bu ülke kimsenin can güvenliğinin, mal güvenliğinin, geleceğinin kalmadığını gösteriyor. Son olarak da çok önemli bulduğum kısım, ısrarla gençlere sakın sokağa çıkmayın diyor. Aslında bir iç karışıklık çıkartarak belki bir sıkı yönetim ilan edeceği duruma geleceği tahminlerimizi doğrular bir iddia ortaya atıyor. "

'TÜRKİYE'DEKİ RESMİ KURUMLAR VE DEVLET BU İŞTEN AZADE, BAĞIMSIZ DEĞİL'

Erk Acarer Peker'in devleti ve isimleri birbirinden ayırma çabalarının boşa düşeceğini söyledi. Acarer şöyle konuştu:

"Alevi ve Kürtler üzerinden bir iç savaş uyarısı yaptı. Bu noktada savcılar göreve demek yerine başka bir işlev üstlenmeli siyasetin içinde olanlar. Çünkü Peker'in arkaya koyduğu bir kitap var Mario Puzo’nun ‘Aile’ kitabı. Bunun bir anlamı var bir aile ilişkisine gönderme yapıyor. Hukuktan azade olduğunu gösteriyor. Suriye konusuna gireceğine değinmişti. Tam beklediğimiz gibi ipleri koparmış olduğunu gördük. Bir şema çizdi. Bu şema o sözünü ettiğimiz aile yapısından, Cumhurbaşkanlığı sarayına kadar uzanan bir yapıydı. İçerisinde biz başka ailelerin dallanıp budaklandığını gördük, Sancak ailesi gibi.

Murat Sancak üzerinden Ramazan Öztürk'ü de ortaklık anlamında hedefe koymuş oldu. Talip Öztürk'ün oğlu Ramazan Öztürk. İşler aslında Suriye üzerinden Libya'ya da uzandı bana göre. Çünkü Peker İHA ve SİHA'lardan söz etti. Biz BMC'yi Sancak ailesini Libya'ya giden kirpilerden de tanıyoruz. Burada kirli bir silah ortaklığı net bir şekilde ortaya çıkıyor. Aynı Suriye'deki gibi El Kaide ya da El Nusra unsurlarının Libya'da olduğunu görüyoruz. İlk anlatılanlarda uyuşturucu işi vardı şimdi bu illegal ticarette silah işini de net görüyoruz. Peker'in söylediği önemli bir şey daha var. AKP-MHP tabanına da oynadığı bir laf var. Şöyle diyor; 'Samimi olan çocuklar var. Bu işlerden nemalanıp para kazananlar var' o durum Sancak ailesine ve diğer damadın İHA'larına kadar uzanan bir durum. İş çok karıştı bundan sonra da daha fazla da karışacak gibi. AKP ve Erdoğan ne yapacak bu aşamada göreceğiz. Aslında gazetecileri ve BM'yi teyit etti Peker. Onun ötesinde şimdiye kadar olan silah ile ilgili belgeleri, MİT tırlarını teyit etti. İktidar bunlara inanmayın demişti. Şimdi içeriden biri bildiriyor. Kime inanacağız peki? BM'nin henüz 2009 yılında bir silah ambargosu uygulaması var Libya'ya yönelik. Ama bugün görüyoruz orada da hala silahlar gidiyor. Şunu söylemek istiyorum; Peker devleti ve isimleri birbirinden ayırmaya çalışıyor ama bu aşamadan sonra Türkiye'deki resmi kurumların ve devletin bu işten azade, bağımsız olamayacağını da net şekilde görüyoruz. "

Kaynak: Artı Gerçek