Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarma girişiminin savaş nedeni olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Ege'de kara sularını 12 mile çıkarma isteğine ilişkin "Ege'de kara sularını 12 mile çıkaramazlar. Meclisimizin yıllar önce aldığı karar geçerlidir, bu savaş nedenidir" dedi.

FUAT OKTAY: SAVAİ NEDENİDİR

Anadolu Ajansı’ndan Metin Mutanoğlu’nun sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bunun savaş nedeni olacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Hadi çıkarın nasıl çıkarıyorsunuz? 12 mile çıkardığınızda Meclisimizin çıkardığı bir yetki var, savaş sebebidir. Bugün de arkasında durduğumuz ve hâlâ geçerli olduğu bir yapıdır. 12 mile çıkması ne demek? Açık denizler var, yani karasularının dışında kalan, şu anda 6 mil karasuları Yunanistan için. Türkiye tarafında 3 mil ama genelde deniz hukukuna baktığınız zaman dikey ortay diye bir şey vardır. Bunun doğusunda kalan batısında kalan adalar şeklinde. Öyle bir yapı var ki ‘Hayır bu bana yetmez.’ Ne olacak peki sana yetmeyecek? ‘Bunu şuradan bir yerden çizmemiz lazım.’ Lozan’da da bunu çizmişler zaten, 3 mil. ’12 mile çıkaracağım.’ Çıkardığın zaman ne olacak? Ege’den aşağıya senin gemilerin, turistsen teknelerin, balıkçıysan balıkçı teknelerin, ticaret yapıyorsan buradan Karadeniz’den geçen, Marmara’dan geçen gemilerin açık denizlere inemeyecek demek. Bunu kabul etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak? Cumhurbaşkanımız da bunu söylüyor zaten. Elimizden kaza çıkmaz. ‘Kazara falan’ diyorlar ya gerekeni yaparız.”

12 DENİZ MİLİ NE ANLAMA GELİYOR?

1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni imzalamayan Türkiye, 1995'te TBMM'de alınan kararla Yunanistan'ın kara sularını 12 mile çıkarmasını 'casus belli' yani savaş nedeni olarak kabul edeceğini açıklamıştı.

Yunanistan Parlamentosu da 1 Haziran 1995 tarihinde kendi stratejisine uygun olan bir zamanda, Ege'de kara sularını 12 deniz miline çıkarma hakkını saklı tuttuğunu ilan etmişti.

Türkiye, Yunanistan'la deniz sınırının, dolayısıyla iki ülkeye ait kıta sahanlığının sınırlarının henüz bir anlaşmayla belirlenmediğini vurguluyor. Ankara ayrıca Yunanistan'ın Doğu Ege Adaları'nı, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması hükümlerine aykırı şekilde silahsızlandırdığını söylüyor.

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkarması Ege Denizi'nin yüzde 40'ını oluşturan Yunanistan karasuları büyüklüğünü yüzde 70'e yükseltecek, açık deniz alanının büyüklüğünü yüzde 51'den yüzde 19'a düşürecek ve Türkiye'ye Ege Denizi'nin yüzde 10'undan daha az bir alan kalmış olacak. 

Kaynak: Artı Gerçek