Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Dohuk'ta sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmadığını savundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dohuk'ta saldırıya ilişkin, "TSK'dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

(Irak'ta meydana gelen patlama) Dün bu üzücü haberi aldıktan sonra bir açıklama yaptık. Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyoruz, yaralılara şifa diliyoruz. İhtiyaç duyulursa yaralıları Türkiye'ye getirebileceğimizi de söyledik. Bu saldırı ile ilgili Türkiye'yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı.

Yaptığımız açıklamada bunu net bir şekilde yalanladık daha doğrusu, Türkiye'nin hiç bir zaman sivillere yönelik karşı bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Dün bu haberler gelir gelmez tabi ilgili kurumlarımızla istişareler yaptık. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden aldığımız bilgiye göre herhangi sivillere yönelik bir saldırımız olmamıştır. Bizim hedefimiz Suriye'de terör örgütleri olmuştur.

Irak'ta da bugüne kadar hep terör örgütlerine yönelik olmuştur. Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğimizi de açıkladık. Bir kez daha buradan vurgulamak istiyoruz. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye'ye yönelik suçlamaları reddediyoruz. Türkiye'ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları da reddediyoruz.

Bunlar da doğru değil, Türkiye bir taraftan aydınlatılması için iş birliği yapacağım derken, Türkiye'ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil. Biz bugüne kadar Irak'ın hatta Suriye'nin yani tüm komşularımızın fakat özellikle iki ülkeyi vurguluyorum.

Terörle mücadele yaptığımız iki ülkeyi vurguluyorum. Sınır ve toprak bütünlüğünü herkesten daha güçlü şekilde destekledik. Irak ile ilişkilerimizin iyiye gittiği bir dönemde terörle mücadelemizin başarılı olduğu bir dönemde böyle bir olayın gerçekleşmesi de manidardır. Bu aslında Türkiye'nin terörle mücadelesini engellemek için yapılan bir girişimdir ya da saldırıdır. Irak makamlarının da bu tuzağa düşmemesi gerekiyor. Bizim açıklamamız gayet açık ortada net.

Tabiki Irak halkının acısını paylaşıyoruz. 9 tane Irak vatandaşı hayatını kaybetti. Irak ile her zaman terörle mücadelede işbirliği yapmak istediğimizi de kendilerine söylüyoruz. Açıklamalarımızda da bunu vurguluyoruz. Maalesef Irak'ta DEAŞ önemli bir ölçüde temizlendi fakat PKK terör örgütünün mevcudiyeti son derece güçlü bir şekilde var. Dün Irak'ta toplanan ulusal güvenlik konseyinin açıklamasını tabi bu açıklamayı kabul etmemiz mümkün değil fakat en sonunda ülkelerinde terör mevcudiyetinin olduğunu da kabul ediyorlar.

"İRAN VE RUSYA'NIN YENİ OPERASYONA KARŞI OLDUĞU ÇOK AÇIK"

Suriye'deki YPG-PKK'nın PJAK'tan farklı olmadığını İran da biliyor. Rusya'nın bir terör listesi yok. Bu iki ülkenin bizim operasyonumuza geçmişte olduğu gibi bugün de karşı olduğu açık. Ama bizim ne söylediğimiz önemli. Biz geçmişte de kimseden icazet almadık. Suriye'de gerçekleştiğimiz harekata ABD ve Rusya'nın sözleri sonrasında ara verdik. Bugüne kadar bu gerçekleşmediği için teröristler, Suriyelilere muhaliflere ve bizim asker ve polisimize saldırıları arttırdı. Böyle bir durumda ABD veya Rusya olsa ne yapar. Rusya, Ukrayna'ya neden girdiğini açıklarken, burada ulusal güvenliğe yönelik tehditler oluşmaya başladı diyor. Burada doğrudan bir saldırı var, askerimiz polisimiz şehit oluyor. Bu teröristler burada olduğu sürece tehditler devam edecek. Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. Kendi görüşlerimizi ve temennilerimizi de söylüyoruz. Ortak bildirimizde de bölücü ajandası olan terör örgütleri ifadesi var.