Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.

TCMB verilerine göre ödemeler dengesi temmuzda 4 milyar 10 milyon dolar açık verdi. Cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1193 artmış oldu

12 aylık cari açık ise 36.6 milyar dolara çıktı.

TCMB'den yapılan açıklamada söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6,16 milyar dolar artarak 9,30 milyar dolar yükselmesi etkili oldu.

Öte yandan, aynı dönemde hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2,26 milyar dolar artarak 5,77 milyar dolara yükselmişken, birincil gelir dengesi kaynaklı çıkışlar 181 milyon dolar azalarak 559 milyon dolara geriledi.

5,5 MİLYAR DOLAR KAYNAĞI BELİRSİZ PARA GİRİŞİ

Temmuzda 5,5 milyar dolar kaynağı belirsiz para girişi yaşandı. Net hata ve noksan kaleminde ocak-temmuz döneminde ise 24,35 milyar dolar fazla kaydedildi.

TCMB verilerine göre altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 3,12 milyar doları fazla vermişken, bu ay 3,73 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,57 milyar dolar artarak 4,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayında 66 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi, bu ayda 79 milyon dolar net giriş kaydetti.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 252 milyon dolar oldu. Portföy yatırımları 631 milyon dolar tutarında net çıkış gösterdi. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 222 milyon dolar ve 173 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 13 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 983 milyon dolar net artış gösterdi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 411 milyon dolar ve Türk Lirası cinsinden 287 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 698 milyon dolar net artış görüldü.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar 801 milyon dolar net geri ödeme ve diğer sektörler 3 milyar 525 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde temmuzda 4 milyar 423 milyon dolar net artış gösterdi.

Kaynak: Evrensel