Mor Pati Derneği gönüllülerince 27 Mart Pazar günü sosyal medyadan, Çanakkale Belediyesi’ne ait barınakta "yasaklı ırk" olarak tabir edilen köpeklerin birbirini yediklerine dair görüntüler paylaşıldı.

Bu paylaşımın ardından Çanakkale Belediyesi tarafından inceleme başlatılırken, İçişleri Bakanlığı tarafından da soruşturmayı yürütmesi için Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi.

Mülkiye Başmüfettişi’nin kararı doğrultusunda, "Soruşturmanın selameti" gerekçesiyle Veteriner Müdür Vekili Mustafa Cesur ile birlikte Çanakkale Belediyesi’nin iki siyasi Belediye Başkan Yardımcısından biri olan İrfan Mutluay’ın görevden uzaklaştırıldığı duyuruldu.

'GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA HUKUKİ DEĞİL POLİTİK'

Mutluay’a yönelik karar kent kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Duvar’dan Seçkin Sağlam’ın haberine göre, İrfan Mutluay için çok sayıda vatandaş Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek karara tepki gösterdi. Mutluay’ın görevden alınmasının hukuki değil tamamen politik olduğu ifade edilen protestoda. “İrfan Mutluay yalnız değildir" sloganları atıldı.

CHP’DEN ÜST DÜZEY KATILIM

Basın açıklamasına; CHP Parti Meclisi üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ZMO Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, CHP eski Genel Başkan Yardımcılarından ve ZMO eski Genel Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda siyasi parti, sendika, STK ve dernek temsilcisinin yanı sıra yüzlerce Çanakkaleli vatandaş katıldı.

SARIBAL: ÇANAKKALE HALKINA GÖZDAĞI VERİLİYOR

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal burada yaptığı açıklamada, Mutluay nezdinden Çanakkale halkına ve çevre mücadelesi veren herkese gözdağı verilmek istendiğini ifade etti.

Yapılanın çok açık bir şekilde siyasi operasyon olduğunu ifade eden Sarıbal, "Ne yaparsanız yapın Mutluay’ı itibarsızlaştıramazsınız. Çok net bir şekilde söyleyeceğiz, faşizme karşı demokrasi, zulme karşı emeği ve tüm baskılara rağmen özgürlüğü savunacağız. Elbette Mutluay şiarımız olacaktır, onun mücadelesi bizim mücadelemizdir" dedi.

whatsapp-image-2022-04-07-at-16-dHtl

'MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ'

Mutluay ise kendisine destek için bir araya gelen herkese teşekkür ederek, soruşturmadan kesinlikle rahatsız olmadığını dile getirdi. Belediye Başkan Yardımcılığı görevden uzaklaştırıldığını, ancak Belediye Meclis üyeliğinin devam ettiğini söyleyen Mutluay, "Meclis toplantısında da gündem dışı konuşmamada ‘soruşturmadan, teftiş edilmekten kesinlikle rahatsız değilim’ dedim. 30 yıldır kamu yaşamım boyunca hiçbir zaman mevkii peşinde koşmadım. Yurttaş olarak sorumluluklarımı üstlendim, örgütlü toplumun bir parçası olarak yaşam alanlarının korunması için, mesleğim için, emek ve demokrasinin korunması için sizlerle mücadelemi verdim. Son olarak da Belediye Meclis üyesi olarak görevime devam etmekteyim. Bu görevim de sona erse bile inanın bir yurttaş olarak Çanakkale için, Kazdağları için, ülkem için, barış için, emek ve demokrasi için, yaşanılabilir temiz bir dünya için sonuna kadar aynı kararlılıkla mücadelemi sürdüreceğim" diye konuştu.