Yandex 1 Mayıs'ta işçi kıyımı yaptı: Yüzlerce freelance çalışan işten atıldı

Ankara 1 Mayıs’ına taleplerini taşıyan Yandex çalışanları bir araya gelebilmek için kolları sıvadı

Yandex 1 Mayıs'ta işçi kıyımı yaptı: Yüzlerce freelance çalışan işten atıldı

2011 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Yandex arama motoru, 30 Nisan itibariyle internette arama iyileştirme görevi yapan (assessor) 750 çalışanının yarıdan fazlasının işine son verdi.

EN AZ 350 KİŞİ İŞTEN ATILDI

Sendika.Org'un haberine göre; işini yarı zamanlı olarak evinden yürüten Yandex çalışanlarına işten atıldıkları şirket tarafından da bildirilmedi. Birbirlerini tanımadan, sadece şirketin e-posta grubu üzerinden iletişime geçebilen çalışanlar, durumu aralarındaki yazışmalarla fark etti. Yandex çalışanları, tam olarak kaç kişinin işine son verildiğini net olarak tespit edemese de sayının en az 350 olduğunu belirtti.

İŞE DEVAM EDENLERE PARÇA BAŞI 0,08 DOLAR

Üç yıla yakın süredir parça başı çalışma ücreti ile sigortasız ve Rusya Çalışma Hukuku’na bağlı olarak işçi çalıştıran Yandex, 6 ay önce 0,1 avro olan parça başı ücretini, 0,1 dolara düşürmüştü. Şirket, 15 Mayıs 2015 itibariyle işine son verilmeyen çalışanların da 0,08 dolar parça başı ücretle çalışmaya devam etmek zorunda olduğunu duyurdu.

Çoğu üniversite öğrencilerinden oluşan ve ek gelir sağlama amacıyla Yandex bünyesine katılan freelance çalışanlar henüz bir direniş örgütlememiş olsa da tepkilerini ve taleplerini Ankara 1 Mayıs’ına taşıdı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 12:16
YORUM EKLE