Ürosan Fabrikası’nda grev başladı

Petrol-İş’in 40 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu fabrikada 34’ü sendikalı 55 işçi çalışıyor

Ürosan Fabrikası’nda grev başladı

Tekirdağ Çorlu’daki Ürosan Kimya Sanayii AŞ işyerinde yaklaşık beş aydır süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler dün greve çıktı.

Sendikalı işçilerin tamamının katıldığı grev, sabahın erken saatlerinde davul ve zurna eşliğinde başladı.

Sendikadan yapılan açıklamada, “Artan hayat pahalılığı ve alım gücünün yüksek enflasyon karşısında her geçen gün daha da eridiği bir dönemde sürdürülen toplu pazarlık görüşmelerinde birçok maddede uzlaşı sağlanmasına rağmen, ücretler ve aile zammına ilişkin maddelerde sonuç alınamadı” denildi.

Petrol-İş’in 40 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu fabrikada 34’ü sendikalı 55 işçi çalışıyor.

İstanbul Tuzla’daki Recticel Teknik Sünger İzolasyon Tic. AŞ’de ise sendikal hakları için günlerdir eylemlerini sürdüren Petrol-İş üyesi 70 işçi, önceki akşam açlık grevine başladı.

İşçiler, dün sabah verilen sözler üzerine açlık grevine ara verdi, ancak direniş sürüyor.

Petrol-İş, bu işyerinde 2015’te örgütlenmiş, ancak patron hem sendikanın çoğunluk tespitine itiraz etmiş hem de işkolunun değişmesi için dava açmıştı.

Yaklaşık 10 gündür çeşitli eylemlerle direnişlerini sürdüren işçiler, patronun bu davaları geri çekmesini, sendikal haklarına saygı göstermesini ve toplu sözleşme için masaya oturmasını istiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER