Somalı maden işçilerine tehdit mesajı: Mitinge katılmayın

'Taşeronlaşmaya Hayır' mitingine katılmamaları için madencilere tehdit...

Somalı maden işçilerine tehdit mesajı: Mitinge katılmayın

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Ali Gökmen, 22 Haziran pazar günü düzenlenecek "Taşeronlaşmaya Hayır" mitingine katılmamaları için madencilerin aranarak tehdit edildiğini iddia etti.

Madencilere verilen sözlerin tutulmaması dolayısıyla madencilere destek olmak amacıyla Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölge Şubesi'ne bağlı 250 kişi, AKP Soma İlçe Başkanlığı'na yürüyüş gerçekleştirdi.

Polisin yığınak yaptığı yürüyüş sırasında, maden işçileri “İşçiye verilen sözler tutulsun!”, “Uzun adam yalan söylüyor”, “Yalancı Başbakan istemiyoruz!”, '”Madenler halkındır, halkın kalacaktır!” sloganlarını attılar.

Eylemcilerin önü AKP İlçe Binası’na varmadan polis tarafından kesildi ve geçmelerine izin verilmedi. Burada basın açıklamasını okuyan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Ali Gökmen şöyle konuştu: "Bu ülkede yağmanın, talanın önünü açıp işçiye köle düzenini reva görenler. Soma için, özel sektör işçilerimizin tek kurtuluşu olan kamulaştırma için 22 Haziran Pazar günü yapacağımız mitinge, işçi arkadaşlarımızı arayıp bu mitinge katılmayın diye tehdit edenler. Biliyoruz ki korkuyorsunuz, biliyoruz ki oluşturduğunuz kan gölünde boğulacağınızı da biliyorsunuz."

AKP milletvekillerine seslenen Gökmen şunları söyledi: "Biz özelleştirmeye hayır demek için buradayız. Kamulaştırma için buradayız. İş cinayetleri bitsin diye buradayız. Çocuklar babasız kalmasın diye buradayız. Hani siz fıtrat diyordunuz ama biz şunu çok iyi biliyoruz. 1984 yılında üretime başlayan ve 2006'da rödövansla devredilen Eynez Maden Ocağı'nda bu süre içinde yalnızca bir arkadaşımız ölmüştür. İşte bu ocakların devlet eliyle ve güvenlik içinde işletilmesinin sonucudur. Sığındınız fıtratın değil. Sendikayı hedef gösterenlere sesleniyoruz. Bir daha haykırıyoruz. Soma'da barış tesis etmenin yolu, Soma'da yaraların sarılmasının tek yolu, üreten Soma'nın hak ettiği gülen yüzlü insanlar var edebilmenin tek yolu kamulaştırmadır. Bilin ki içinde kamulaştırmayı barındırmayan çözüm önerileri yalnızca ve yalnızca aldatmaktır."

Basın açıklamasının ardından, maden işçileri tekrar sloganlar atarak sendika binasına döndü.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 15:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER