Soma’dan daha kötü olan 400 maden var

Türkiye genelinde 400 ocak Soma’dan daha kötü koşullarda...

Soma’dan daha kötü olan 400 maden var

Soma’da resmi rakamlara 301 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetinin ardından gözler güvenliğe çevrilmişken Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun, Türkiye genelinde 400 ocağın Soma’dan daha kötü koşullarda olduğunu ve daha büyük risk taşıdığını söyledi.

Radikal’den Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Torun, işçilerin Soma katliamının ardından can güvenliği açısından ocaklara girme konusunda ciddi tereddütler yaşadığını belirtti.

‘MADENLER SOMA GİBİ PATLAMAYA HAZIR BOMBA’

Madencilere gönderilen ‘İşbaşı yapın‘ mesajlarına tepki gösteren Torun, “İşçiler haklı olarak ocaklara girmiyor, eylemler yapıyor. Can güvenliğini sağlamadan işçi o madene nasıl girsin? Türkiye’de Soma benzeri ve daha kötü koşullarda ocaklar var. Türkiye genelinde 400’e yakın maden, Soma gibi patlamaya hazır bomba” dedi.

Katliamın üzerinden iki hafta geçmesine karşılık denetim açısından önemli değişikliklerin kaydedilmediğini vurgulayan Mehmet Torun, şu ifadeleri kullandı: “Binlerce kişinin çalıştığı madenleri deyim yerindeyse bir elin parmaklarını geçmeyen elemanlarla denetlemek mümkün değil. Akademisyenlerin, uzmanların içinde olduğu ciddi bir denetim ekibi kurulması gerekiyor. Acil eylem planı hazırlanması lazım.“

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 21:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
büşra
büşra - 6 yıl Önce

Allah bidaha. Böyle bir acı. Vermesin

merve
merve - 6 yıl Önce

Allah ölen ışçilerimizin baş sağlı. Dileriz

SIRADAKİ HABER