'Özerk, demokratik ve katılımcı bir TRT’

TRT Genel Müdürlüğüne adaylığını açıklayan Osman Köse bir “taahhütname” yayınladı.

'Özerk, demokratik ve katılımcı bir TRT’

TRT Genel Müdürü seçilmesi halinde aşağıdaki 10 maddeyi eksiksiz yerine getireceğini taahhüt eden Haber-Sen Ankara Şube Başkanı Osman Köse, 27 Kasım 2011 tarihinde TRT Genel Müdürü adaylığı için başvurusunu yapmış ve niçin aday olduğunu bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Basın açıklamasında diğer adaylara da niçin aday olduklarını açıklamaları çağrısında bulunan Osman Köse, “Bugüne kadar hiçbir adaydan ses çıkmadı” diyor.

“TRT gibi bir kuruma genel müdür adayı olmak sıradan bir olay değildir” diyen Osman Köse, bu nedenle seçim sonuçlanıncaya kadar niçin aday olduğunu ve seçilmesi halinde neler yapacağını açıklamaya devam edeceğini söylüyor.

OSMAN KÖSE’NİN TAAHÜTNAMESİ

TRT Genel Müdürü seçilirsem; 

1) Göreve başladığım gün mal varlığımı TRT’nin internet sitesinde açıklayacağım ve bunu görevde kaldığım her yıl tekrarlayacağım.

2) TRT Genel Müdürü olarak almam gereken ücretin dışında başka hiçbir kurumdan maaş ve benzeri isimler altında para almayacağım.

3) TRT Genel Müdürü olmam nedeniyle yasal zorunluluklar dışında hiçbir kurumda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmayacağım.

4) TRT’de hiçbir akrabam çalışmamaktadır, ben görevde kaldığım sürece hiçbir akrabam ya da hemşerim TRT’de işe alınmayacaktır.

5) TRT’ye personel alımı ile ilgili tüm süreçler, ilk duyurudan sınav sonuçlarına ve atamalara kadar, her aşaması kamuoyuna açık ve şeffaf bir şekilde yapılacaktır.

6) Göreve başlamamdan sonra ilk altı ay içinde kamu hizmeti anlayışıyla yayın yapan özerk, demokratik ve katılımcı bir TRT için yasa taslağı hazırlanacak ve hükümete sunulacaktır.

7) Bu taslakta, TRT yönetim kurulunun yapısı değiştirilerek toplumun örgütlü kesimlerinin (işçi ve memur sendikalarının, meslek odaları ve birliklerinin, akademisyenlerin ve TRT emekçilerinin) temsilcilerinin yer aldığı bir yönetim kurulu oluşturulacaktır.

8) TRT yasasındaki DANIŞMA KURULU birilerine paye ve para verme yeri olmaktan çıkarılarak gerçek işlevine kavuşturulacaktır. Toplumun örgütlü kesimlerinin temsilcilerinin yer alacağı Danışma Kurulu her yıl düzenli olarak toplanacaktır.

9) Halkın TRT’ye yayın bedeli olarak verdiği paranın oluk oluk dışarıya akıtılmasına son verilecek, öncelikle TRT çalışanlarının önerileri işleme konulacak, iç yapımlara ağırlık verilecektir.

10) TRT yerleşkesinin orijinal projesinde yer alan ancak yapılmayan radyo ve televizyon stüdyoları tamamlanacak, stüdyo kirası olarak milyonlarca liranın gereksiz yere harcanmasına son verilecektir.

http://koseosman.blogspot.com/ 

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE