Migros'ta eylem yapan 14 market işçisi darp edilerek gözaltına alındı

Beylikdüzü 5M Migros'ta eylem yapan Uyum Makro işçilerine polis müdahale etti, 14 işçi gözaltına alındı

Migros'ta eylem yapan 14 market işçisi darp edilerek gözaltına alındı

Tazminatlarını alamadıkları için direnişte olan Makro ve Uyum Market işçileri, akşam saatlerinde Beylikdüzü Migros'ta oturma eylemi yaptı.

14 işçi polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Makro ve Uyum Marketler'de çalışan ve şirketlerinin satılma sürecinde işten çıkarılan işçiler tazminatlarını alamadıklarını belirterek eyleme başlamış, 4 ay süren direnişin ardından alacaklarının yarısının 20 Eylül'de, kalan alacaklarının da daha sonra ödeneceği açıklanmıştı.

Sözlerin tutulmadığını açıklayan işçiler akşam saatlerinde oturma eylemi yaptı. Polisin sert müdahale ettiği 14 işçi gözaltına alındı.

Öte yandan Beylikdüzü Migros'ta oturma eylemi yapan işçilere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Migros’un açıklaması şu şekilde:

“Kamuoyunun Dikkatine,

Son günlerde Makro/Uyum çalışanları ve diğer şirketlerden de haklarını alamadıklarını belirten kişiler, Migros mağazalarına gelerek izinsiz eylem yapmakta, Migros mağazaları maalesef bir plato olarak kullanılmaktadır. Net olarak kamuoyunun bilgisine sunarız ki, buradaki adres yanlıştır. Migros’un bu konuda yapabileceği bir şey olmadığından, mağdurlar hukuki kanallarla doğru adrese gitmedikçe varsa alacaklarını geciktirmektedirler.

Migros 253 Makro/Uyum mağazasının sadece 56’sını, çalışanlar hariç mağaza olarak devralmış, bu mağazalarına iş başvurusu yapan kişilerin birçoğu da  istihdam edilmeye çalışılmıştır.

İşçinin emeğini ve hakkını çok önemli bulan Migros, son derece titiz olarak 64 yıldır sendikal haklar dahil tüm çalışanlarının haklarını, eksiksiz ve tam zamanında ödeyen bir şirkettir. Dolayısıyla işçinin hakkının, kayıtlı istihdamın savunucusu olan Migros’un böyle bir haksızlık içinde olması da mümkün değildir.

Migros sözü geçen işçilerin kim oldukları, hangi hakları bulunduğu, hak ediş tutarları gibi hiçbir bilgiye sahip değildir. Bilmemesi de normaldir, bu kişiler Makro/Uyum firmasında çalışmış veya çalışmaktadırlar. Migros, Makro/Uyum’un söz konusu mağazalarını devralması ile ilgili ödemeleri Makro Market A.Ş.’ye yapmış, Makro Market A.Ş.’nin konkordato süreci içinde olması nedeniyle bakiye ödemeler mahkeme kararı gereği, konkordato masasına yapılmaktadır. Konkordato masası işçi hakları dahil bundan sonra bakiye kalan tüm ödemeleri kendisi tayin etmektedir ve Migros’un burada hiçbir takdir yetkisi bulunmamaktadır.

Yanıltıcı mesajlarla, mağazalarda izinsiz eylemlerle, gerçekten mağdur olan çalışanların alacakları doğru adrese yöneltilmediklerinden geciktirilmektedir.

Bu kişilere hakları konusunda alacakları için bir an önce kanuni yoldan başvuru yapmalarını öneririz.

Tüm bu açıklamalar ışığında doğru ve net bilgilendirmeyi sizlerle paylaşır, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için gerekli özeni göstermenizi saygıyla rica ederiz.

Migros Ticaret A.Ş.”

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 19:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER