Memur zammı belli oldu

Kamu çalışanlarının beklentilerinin çok gerisinde bir oran açıklandı…

Memur zammı belli oldu

4.5 milyon memur ve emeklinin zam oranı netleşti. Memur zamlarını belirlemek için toplanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memura 2012 için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam verilecek. Hakem Kurulu hükümetin teklifini sadece yarım puan yükseltti. Karara itiraz edilemeyecek.

 

Toplantı öncesinde katılım konusunda bir anlaşmazlık yaşandı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda sendikaların taleplerinin değerlendirilmediğini söyleyerek, Memur-Sen'e kurulun bugünkü toplantısına katılmama çağrısında bulundu. Ancak Memur-Sen Hakem Kurulu toplantısına katılacağını açıklayınca, Türkiye Kamu-Sen ve KESK de toplantıya katılma kararı aldı.

 

Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığındaki 11 kişilik kurulda hükümet ve memur, 4'er üyeyle temsil ediliyor. Kurulda ayrıca iki üniversite temsilcisi bulunuyor.

 

21 GÜNDE ANLAŞMA ÇIKMAMIŞTI

Hükümet ve memurun 21 gün süren toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Hükümet 2012 için yüzde 3+3'lük zam teklifini yüzde 3.5+4'e yükseltmişti. 2013 yılı teklifi de yarım puan artırarak yüzde 3+3'e çıkarılmıştı.

 

MEMURLAR İŞ BIRAKMIŞTI

Zam oranını yetersiz bulan memurlar 23 Mayıs'ta bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 15:50
YORUM EKLE