KESK: Savunma hakkımız engellenemez

KESK yaptığı açıklamayla hapishanelerde yaşanan hukuksuzlukları kınadı...

 KESK: Savunma hakkımız engellenemez

KESK İzmir 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan üyeleri Hayri Aktaş'ın avukatla özel görüşmesinin engellenmesi ve darp edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Cezaevlerinde 12 Eylül uygulamalarını anımsatır şekilde havalandırma ve yatma yerlerini görecek şekilde kamera konulmaya başlandığını kaydeden KESK, "Kişilerin özeline kadar denetim altında tutma girişimi ancak faşizmde görülebilecek bir uygulamadır. Bunun güvenlik ya da disiplinle alakası yoktur. Her ana tahakküm etme çabası ve isteğidir" dedi.

KESK, üyeleri Aktaş'ın yaşadıklarını ise şöyle aktardı: "İzmir 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde yeni bir saldırı olarak uygulamaya geçirilen avukat görüş yerlerinin her tarafının camlı ve ses geçiren oda haline getirilmesiyle tutukluların savunma hakları, avukat ve müvekkil görüşmesinin gizliliği ihlal edilmiştir. Bu uygulama ile dinlenmesi infaz kanuna göre de yasak olan avukat görüşmeleri engellenmektedir ve üyelerimizin savunma hakkı kısıtlanmaktadır.

Avukatıyla özel görüşmesinin gardiyanlar, başka tutuklu ve hükümlülerin görmesine, izlenmesine ve dinlenmesine karşı çıkan üyemiz Hayri Aktaş, gardiyanların fiziksel saldırısına uğramıştır. Bu durumu 'savunma hakkımız engellenemez' şeklinde sloganla protesto ettiği için üyemiz darp edilmiştir. Bununla da yetinmeyen cezaevi idaresi üyemizin avukatı hakkında tutanak tutarak işlem yaptığını belirtmiştir."

KESK son olarak Hükümet'i uyararak, "Hapishanelerde yaşanan, yaşanacak olan her türlü olumsuz durumdan başta Adalet Bakanlığı ve İzmir 1 Nolu F Tipi Hapishanesi idaresi sorumlu olacaktır" dedi. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 21:52

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER