İncirlik Üssü'nde 424 kişi işten çıkarılıyor

Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı, ABD Hava Kuvvetleri’nin üs bakım işlerini üstlenen ABD’li şirkette 890 işçinin çalıştığını belirtti

İncirlik Üssü'nde 424 kişi işten çıkarılıyor

Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde, ABD Hava Kuvvetleri’nin bakım işlerinde çalışan 424 kişinin işten çıkarılacak.

İşten çıkarmalarla ilgili açıklama yapan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, ABD Hava Kuvvetleri’nin üs bakım işlerini üstlenen ABD’li şirkette 890 işçinin çalıştığını belirtti.

Şirketin işten çıkarmayla ilgili kendilerine tebliğ gönderdiğini aktaran Akalın, şöyle devam etti:

“20 Ocak 2020 Pazartesi günü itibarıyla ABD’li işveren şirketi, İncirlik Hava Üssü’nde çalışan sendikalı 424 kişinin iş akdini feshedeceğini sendikamıza tebliğ etti. Bu çalışanların 32’sinin kadın, 392’si ise erkek çalışan olduğunu belirttiler. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak bu çıkışların etik olmadığını ve içerisinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda insanların kötü etkileneceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Toplam çalışanın 890 olduğu bir yerde 424 kişinin iş akdinin feshedilmesi, toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor.”

Şirket yöneticilerine daha duyarlı olma çağrısı yapan Erdal Akalın, “ABD’li işverenin böyle bir tutumdan vazgeçmesini istiyoruz. Eğer bu mevcut durumdan vazgeçmezlerse biz de Türk Harb-İş Sendikası Genel Merkezi ve bağlı bulunan şubeleri ile en sert tedbirlerin alınacağının bilinmesini isteriz” ifadelerini kullandı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER