Hükümet memura 2020 için yüzde 3,5+3 önerdi: Memur-Sen 'Yok saydı'

Kamu görevlilerinin maaşlarında yapılacak artış oranlarına ilişkin son görüşme gerçekleşti

Hükümet memura 2020 için yüzde 3,5+3 önerdi: Memur-Sen 'Yok saydı'

Kamu görevlilerinin maaşlarında yapılacak artış oranlarına ilişkin son görüşme gerçekleşti. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hükümetin memur maaşına zam teklifini açıkladı. Buna göre 2020 yılı için yüzde 3,5 +3, 2021 için yüzde 3+2,5 zam teklif edildi. Memur-Sen'in hükümetin teklifine yanıtı, "Yok sayıyoruz, yeni bir teklif bekliyoruz" oldu.

Bakan Selçuk, 800'ü aşkın talebin değerlendirmeye alındığını belirterek kamu görevlilerinin maaşlarında yapılacak artış oranlarına ilişkin kamu işveren heyetlerinin teklifini sundu. 

YOK SAYIYORUZ

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, hükümetin zam teklifi için 'mümkün değil' dedi. Yalçın, açıklamanın ardından basın açıklaması yaparak hükümetin teklifine yanıt verdi. Yalçın'ın açıklaması şöyle:

"Makul bir teklif gelsin dedik malul bir teklif geldi. Ne Memur-Sen'in istekleri ne piyasanın gerçekleriyle uyumlu bir teklif değildi. Elektrik ve zamları ortada, memur ve emeklilerin giderlerindeki oranlar arttı. Bu teklif bu anlamda çok cılız bulduk. Kur düştü, faiz oranları düştü, cari fazla var. Bize getirilen teklif kamu görevlilerinin bütçesinde bir dengeleme içermiyor. Bu teklifi yok sayıyoruz, yeni bir teklif bekliyoruz. Sayın Bakan 'bütçe gerçeği' dedi. Bu teklif ne bütçe gerçeğiyle ne ülke gerçeğiyle uyumlu."

Maaş zammı konusunda imza yetkisine haiz bulunan Memur-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl %8+7, ikinci yıl %6+6 zam ve 1. yıl %3, 2. yıl %2 refâh payı talep ediyor.

SON TARİH 20 AĞUSTOS

Memur sendikaları tekliflerini 24 Temmuz'da teslim etmiş, görüşmeler 1 Ağustos'ta başlamıştı. İkinci görüşme ise 9 Ağustos'ta yapılmıştı. Bugün yapılacak olan son ve dördüncü görüşmenin ardından pazarlıklar için belirlenen son tarih 20 Ağustos. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılmazsa hakem kuruluna başvurulacak. Hakem kurulu 5 gün içinde kararını açıklayacak. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 15:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER