HIV'li kadının doğumuna girmeyen doktorlara soruşturma başlatıldı

Sağlık Bakanlığı'ndan doktorlarla ilgili açıklama geldi

HIV'li kadının doğumuna girmeyen doktorlara soruşturma başlatıldı

Diyarbakır'daki hastanede HIV'li kadının doğumuna girmeyi kabul etmeyen doktorlar hakkında soruşturma başlatıldı.

Dicle Üniversitesi'ne bağlı hastanede HIV pozitif kadının ameliyatına girilmemesine ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, "Sağlık meslekleri kurulumuz gerekli adımları atacaktır. Tedaviden kaçınmak veya hasta seçmek hekimlik etiğiyle bağdaşmıyor" dedi.

Açıklamada, medyada "HIV'li olduğu için ameliyat edilmedi" başlığıyla yer alan haberleri Bakanlığın yakından takip ettiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak Sağlık Meslekleri Kurulu'muzun görev, sorumluluk ve yetkileri çerçevesinde gerekli adımları atacaktır. Ancak Kurulumuzun çalışma usulleri gereği öncelikle ilgili üniversite tarafından gerekli inceleme ve soruşturmalar yapılarak sonucun, Sağlık Meslekleri Kurulumuza intikal ettirilmesi gerekmektedir. Sağlık Meslekleri Kurulumuz, bu safhaların tamamlanmasının ardından gerekli çalışmaları yapacaktır. Sağlık Bakanlığı olarak, tedaviden imtina etmek veya hasta seçmek gibi hekim meslek etiğiyle bağdaşmayan davranışları tasvip etmiyor; bu ve benzer davranışların tespiti halinde gerekli yaptırımların uygulanacağının kamuoyunca bilinmesini istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 15:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER