'Gönüllü olarak özel harekata katılan yaklaşık bin polis ayrılmak için dilekçe verdi'

Emniyet’in Özel Harekat biriminden bin polisin ayrılık için dilekçe verdiği iddia edildi

'Gönüllü olarak özel harekata katılan yaklaşık bin polis ayrılmak için dilekçe verdi'
Son 9 aylık çatışmalı süreçte 100'e yakın mensubunun hayatını kaybettiği, 400 mensubunun da yaralandığı düşünülen Emniyet’in Özel Harekat biriminden bin polisin ayrılık için dilekçe verdiği öne sürüldü. 

Sözcü gazetesinin haberine göre; gönüllü olarak özel harekata katılan yaklaşık bin polis dilekçe vererek branştan çıkmak istedi. Polisler özel harekattan çıkmak için “ailevi” nedenlerini gerekçe gösterdi. Genel hizmete aktarılmalarını isteyen özel timcilerin talebi ise kabul edilmedi.

Gazetenin aktardığına göre Sur, Cizre, Silopi ve İdil’deki operasyonlar sırasında gündeme gelen branştan çıkma krizinde devreye bizzat Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz girdi. Lekesiz, Özel Harekat Şubelerinin bulunduğu 62 İl Emniyet Müdürü’ne yazılı talimat gönderdi.

Lekesiz, askeri unsurlar ile birlikte ortak operasyonlar yapıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Birinci ve ikinci bölge il emniyet müdürlükleri bünyesindeki Özel Harekat şube müdürlüklerimizde görevli personelin büyük bir çoğunluğu operasyon icra edilen bölgelerde geçici olarak görevlendirilmiş olup, Özel Harekat branşlı personel sayısının azaltılması kararlılıkla yürütülen operasyonları zafiyete uğratacaktır. Bu nedenle; Özel Harekat branşından kendi isteğiyle çıkmak için dilekçe ile müracaatta bulunan personelin talepleri operasyonlar bitinceye kadar Branş Komisyonunca olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Konunun tüm Özel Harekat branşı personele tebliğ edilerek, tanzim edilecek tebliğ ve tebellüğ belgesinin istenildiğinde gönderilmek üzere şahsi dosyalarında muhafaza edilmesi hususunu rica ederim."

Sözcü'ye göre gönüllü olarak özel harekata katılan polislerin topluca “branştan” çıkmak istemesine ilk kez tanık olundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2016, 16:54
YORUM EKLE