Ermenekli madenciler: Devlet sözünü tutmadı

Ermenekli madenciler eylemde

Ermenekli madenciler: Devlet sözünü tutmadı

Karama'ın Ermenek İlçesi’nde Has Şekerler Madencilik’e ait ocakta su basması sonucu mahsur kalan 18 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan facianın ardından, madendeki faaliyetlerin durdurulmasıyla işlerine son verilen yaklaşık 40 işçi, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek eylem yaptı.

Ermenek Kaymakamlık binası önünde toplanan işçiler, verilen sözlerin yerine getirilmesini istedi. 5 aydır işsiz olduklarını ve ücret alamadıklarını dile getiren işçiler, devlet tarafından tarım desteği olarak söz verilen inek ve patpat olarak tabir edilen tarım aracının verilmediğini ifade etti.

'GEREKİRSE PARALARI İADE EDERİZ'

CNN Türk'te yer alan habere göre yaşanan iş cinayetinin ardından yetkililer tarafından verilen sözlerin tutulmadığını belirten işçiler, “Has Şekerler madencilikte çalışan ve mağdur olan işçiler için 6 aylık ücret verileceği söylenmişti. Ama bunu da vermediler. İşsiz kaldık ve hiçbir gelirimiz kalmadı. Kimse bakkalın önünden geçemez oldu. Buradaki herkes borçlu ve elindeki arabasını sattı borçlarını ödedi. Mağdur durumdayız. Hepimiz Has Şekerler madenciliğin işçileriyiz. Başbakanımız yaşanan olayın ardından bize 6 aylık ücret verileceğini söyledi. Ocaktaki kaza yaşanalı neredeyse 5 ay oldu. Ama hiçbir gelişme yok. Biz devletin verdiği sözü tutmasını istiyoruz. Şimdiye kadar her işçiye bin lira para verdiler. Gerekirse o paraları da iade ederiz” dedi.

VERİLEN SÖZLER HAVADA KALDI

Kendilerine verilen işçiler, şunları söyledi: “Verilen sözler hep havada kalıyor. Görünürde Kaymakamlığın verdiği bin lira para var. Bu para ile geçinmeye çalışıyoruz. 15- 20 bin lira maaş alıyorlar, ‘Geçinemiyoruz’ diye ağlıyorlar. Bu millet ne yapsın?”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 16:25
YORUM EKLE