En az ücretli izin Türkiye'de

'Türkiye'de Tatil ve Çalışma İstatistikleri' raporu açıklandı...

En az ücretli izin Türkiye'de

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, "Türkiye'de Tatil ve Çalışma İstatistikleri" raporunu açıkladı. Rapora göre, Türkiye yaygın "tatil ülkesi" algısına karşın, 34 OECD ülkesi arasında yılda ortalama 25 gün ile en az tatili olan üçüncü ülke durumunda.

OECD ülkelerinin, resmi tatiller ve yıllık ücretli izin günleri verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre sıralamada, en çok tatil hakkı olan birinci ülke 38 gün ile Malta olurken Fransa ve Slovenya ise 36'şar gün ile ikinci ve üçüncü sırada.

"Türkiye'de kimler tatil yapıyor?", "Tatilimizi nerede, ne kadar süre ile geçiriyoruz?", "Tatil için ne kadar bütçe ayırıyoruz?" gibi sorulara da yanıt verilen Working Time Around The World ile Uluslararası Çalışma Örgütü verilerinden de yararlanılan rapora göre, Japonya tatil günleri sayısı bakımından Türkiye ile eşit durumda.

YILDA 25 GÜN TATİL

Rapora göre ücretli izin hakkı ve resmi tatiller toplamı hesap edildiğinde Türkiye’de yılda toplam 25 gün tatil günü var. Kanada ve Güney Kore ise Türkiye’den daha az tatil yapan ülkeler konumunda.

Rapora göre, 16 gün ile Slovenya en çok resmi tatil yapan ülke. Bu ülkeyi 15'er gün ile Kıbrıs ve Japonya izliyor. Türkiye de 8 ülkeden sonra 11 gün ile en çok resmi iznin olduğu 5 ülkeden biri. Diğer ülkeler Fransa, İspanya, Polonya ve Letonya. En az resmi tatil yapan ülke ise 6 gün ile Macaristan, bu ülkeyi 7 gün ile Romanya takip ediyor.

EN AZ YILLIK ÜCRETLİ İZİN SÜRESİ TÜRKİYE'DE

Raporda ülkelerin yıllık ücretli izin hakları da karşılaştırıldı. En düşük yıllık ücretli izin süresi Güney Kore, Kanada ve Japonya’dan sonra Türkiye’de iken, en yüksek ücretli izin süresi 25 gün ile Fransa, Lüksemburg, Avusturya, İsveç ve Danimarka’da. Avrupa Birliği üyeleri arasında 20 günden daha az ücretli izin hakkının olduğu ülke yok.

En çok tatil yapan ülkeler Malta, Slovenya, Fransa ve Lüksemburg, en az tatil yapan ülkeler ise Kanada, Güney Kore, Japonya, Türkiye ve Macaristan.

SEYAHATLERDE TATİL İSTİSNA, AKRABA ZİYARETİ KURAL

Raporda TÜİK Yurtiçi Turizm İstatistikleri ve TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Sistemi verileri üzerinden yararlanılarak yapılan hesaplamalara göre yapılan "seyahat" verileri de dikkat çekici. 75 milyon 627 bin nüfusa sahip Türkiye’de 2012 yılında 69 milyon 922 bin seyahat gerçekleştirildi. Buna göre, 2012 yılında her 100 kişiye 92 seyahat düşerken bu seyahatlerin sadece yüzde 17’si gezi, eğlence ve tatil için yapıldı. Bu seyahatlerde kişi başına yaklaşık 10 gece konaklanıldı. Yakınları ziyaret yüzde 59 ile en fazla seyahat nedeni oldu.

Bu seyahatlerde ortalama 9 gün misafirlik yapıldı. Sağlık için yapılan seyahatlerde toplam rakam içinde yüzde 6 oranı ile önemli bir yer tuttu. Toplantı, kurs, konferans, seminer gibi etkinliklerin payı ise yüzde 1 düzeyinde.

SEYAHATTE AKRABA, EŞ, DOST EVİ ÖNEMLİ

"Türkiye’de Tatil ve Çalışma İstatistikleri" raporu verilerine göre seyahatlerde en sık konaklanılan yer akraba ve arkadaşların evleri Seyahate çıkanların yüzde 72’si yani yaklaşık 4’te 3’ü akraba ve arkadaşlarının yanında kalmayı tercih ediyor. Otelde konaklayanların oranı sadece yüzde 5. Otelde yaklaşık 4 gün, akraba, arkadaş evinde 8 gün kalınıyor.

Ortalama bir seyahatin maliyeti ise kişi başına 258 TL. Ancak gezi, eğlence ve tatil amaçlı seyahatlerde bu rakam 438 TL’ye çıkıyor. Akraba ve arkadaş ziyaretinde ise seyahat başına maliyet 197 TL. Seyahatlerde ortalama kalma süresi 9 gün, buna göre akraba ve arkadaş ziyareti, gezi, eğlence ve tatil maliyetinin yarısından az.

HEDİYELİK EŞYA VE GİYECEK BÜTÇEYİ ZORLUYOR

Rapora göre; seyahatlerde en büyük harcama kalemini seyahat başına bir kişi için 83 TL ile ulaşım oluşturuyor. Ulaşımı 75 TL ile yeme içme, 34 TL ile hediyelik eşya ve giyecek takip ediyor. Arkadaş, akraba sayesinde konaklama masrafı seyahat başına sadece 22 TL.

Raporu değerlendiren İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, toplamda 16 milyar 725 milyon düzeyinde büyük bir bütçeye sahip olan yurt içi turizmin ciddi büyüme olanaklarına sahip olduğunu belirterek, bu anlamda tatil gün sayısının önemine vurgu yaptı. Arıkan, resmi tatiller açısından Türkiye’nin 34 ülke arasında 11 gün ile en çok resmi iznin olduğu 5 ülkeden biri olduğunu ancak buna, ücretli izin hakkı eklendiğinde Türkiye’nin gerilere düştüğünü belirtti. Arıkan; "Son beş yılda tatil yapabilenlerin sayısı 2 milyona yakın artış göstermiş. Hane halkı gelirlerinin yükselmesi ve dar gelirlilerde oranların pozitif olarak değiştirilmesi için herkese sorumluluk düşüyor" diye konuştu. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 17:45
YORUM EKLE