Eğitim emekçileri bir günlük 'uyarı' grevi yaptı

Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen üyesi eğitim emekçileri bugün eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma grevine çıktı...

Eğitim emekçileri bir günlük 'uyarı' grevi yaptı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen ile Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen, bugün eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma grevine çıktı.

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 500 bin eğitim emekçisinin iş bıraktığı grevde, eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim talebi dile getirildi. Eylemlerde, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD’) Kobeni’ye yönelik saldırıları da kınandı.

Eğitim Sen üyeleri tarafından okunan basın açıklamalarında yer alan talepler şöyle sıralandı:

* Kamusal, demokratik, bilimsel, laik ve anadilinde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır.

* Eğitimin bütün kademelerinde dini kurallara göre değil, bilimsel kurallara göre eğitim yapılmalı, kendi siyasal-ideolojik çıkarları için okullarda din ve inanç istismarı anlamına gelen uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Laik eğitim gerçek anlamıyla yaşama geçirilmelidir.

* MEB, öğrencileri özel okullara, meslek lisesi, imam hatip ya da açık liseye yönlendirmekten vazgeçmeli, TEOG yerleştirmeleri sürecinde yaşanan sorunlar en kısa sürede çözülmelidir.

* Eğitimde siyasi kadrolaşmaya, zorunlu rotasyon girişimlerine, angarya çalışma ve performans uygulamalarına derhal son verilmelidir.

* Öğretmen ve yardımcı hizmeti açıkları kapatılmalı, okullarda ve üniversitelerde angarya çalışma uygulamalarına, Eğitim Sen üyelerine yönelik soruşturma, sürgün ve görevden almalara son verilmelidir.

* Memur Sen’in imzaladığı ihanet sözleşmesi nedeniyle oluşan enflasyon kayıplarımız karşılanmalı, maaşlarımıza 2014 enflasyon farkı kadar “ek zam” yapılmalıdır.

* Kamu kaynakları özel okullara değil, devlet okullarına aktarılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullarımıza ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır.

Sinop’da polis müdahale etti

Sinop’ta grev yapan yapan öğretmenler, Valilik binası önünde basın açıklaması yapmak isteyince, polis müdahalesiyle karşılaştı. Birçok öğretmen polisin sıktığı gazdan etkilenirken, bir kişinin başına da biber gazı fişeği isabet ederek yaralandı. (İMC, Fotoğraflar: Zete) 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 23:30
YORUM EKLE