'Çocuk işçiler' Meclis gündeminde

CHP'li Tanrıkulu, Erdoğan'a çocuk işçiler konusundaki politikalarının ne olduğunu sordu...

'Çocuk işçiler' Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’a çocuk işçiler konusunda politikalarının ne olduğunu sordu:

”Adana'da okul harçlığını çıkartmak için haftalık 100 liraya çalıştığı plastik fabrikasında pres makinesine sıkışarak 14 Mart 2013 tarihinde yaşamını yitiren 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın hayatına otuz (30) bin TL değer biçilmesi hükümetinizin çocuklara verdiği değeri mi yansıtmaktadır?”

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1- Adana'da okul harçlığını çıkartmak için haftalık 100 liraya çalıştığı plastik fabrikasında pres makinesine sıkışarak 14 Mart 2013 tarihinde yaşamını yitiren 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın hayatına otuz (30) bin TL değer biçilmesi hükümetinizin çocuklara verdiği değeri mi yansıtmaktadır?

2- Hükümetiniz Türkiyesi’nde çocuklarımız alınıp satılan bir meta olarak mı görülmektedir?

3- Hükümetiniz yönetimindeki Türkiye’de 2003-2013 yılları arasında 1 Ekim 2013 Tarihi itibariyle “Çocuk İşçi” sayısı nedir?

4- Tıpkı Ahmet Yıldız gibi okula gitmeleri gerekirken karın tokluğuna acımasızca zor koşullarda çalıştırılan çocuklarımız için hükümetiniz neden Sosyal Projeler uygulayamamaktadır?

5- Hükümetiniz yönetimindeki Türkiye’de kaç “Çocuk” vahşi çalışma koşullarında kolunu, parmağını, gözünü kaybetmiştir? Yaşanan bu üzücü kayıpların illere ve yıllara göre dağılımı nedir?

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaç çocuk işçi çalıştıran işyerine, fabrikaya, imalathaneye baskınlar düzenlemiştir?

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çocuk işçi çalıştırıldığına dair kaç tane şikayet ve ihbar iletilmiştir? Bu şikayet ve ihbarlardan kaçı dikkate alınarak işlem yapılmıştır?

8- Kaç işyerine, fabrikaya ve imalathaneye ceza kesilmiştir?

9- 2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaç çocuğu acımasız çalışma koşullarından kurtarmıştır?

10- 2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaç çocuğu yetiştirme yurtlarına yerleştirmiştir?

11- 2003 yılından 1 Ekim 2013 tarihine kadar hükümetiniz tarafından kaç çocuğun eğitim-öğretim masrafı karşılanmıştır? İllere göre dağılımı nasıldır?”

(internet haber)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2013, 13:44

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER