Cerrahpaşa Tıp önünde işçi direnişi

İşten atılan taşeron işçiler 21 gündür direnişte…

Cerrahpaşa Tıp önünde işçi direnişi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yemekhanesinde taşerona bağlı olarak çalışan 20 işçi, 31 Aralık’ta hastane yönetimi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldılar. Kapı önüne konan işçilerden DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık-İş sendikası üyesi 12 işçi, 21 gündür hastane bahçesinde kurdukları çadırda direnişteler.

Geçen süre zarfında hastane yetkilileriyle görüşme talebinde bulunduklarını ama muhatap bulamadıklarını söyleyen işçiler, bir aylık dava açma süreleri olduğunu ve bu süreninin sonuna kadar direneceklerini, söylediler.

Sekiz ay önce asgari ücretle yemekhanede işe başlayan ve 31 Aralık’ta arkadaşlarıyla birlikte işten çıkarılan Hülya Berktaş şöyle konuştu:

“Çok mağdur durumdayız, 12 yıldır burada çalışan arkadaşlarımız var. Hiçbir gerekçe göstermeden kapı önüne koydular. Tek isteğimiz işimize geri dönmek.”

21 gündür naylon bir çadırın içinde üşüyerek ekmek mücadelesi veren işçiler, direniş çadırı önünde dekanlığa verilmek üzere açtıkları imza kampanyasına duyarlı insanlardan destek bekliyorlar.

Osman Akyol / Demokrat Haber İstanbul  

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 17:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER