Casper sendikalı işçileri attı…

Rekamlarında "Senin hayatın senin teknolojin" diyorlar…

Casper sendikalı işçileri attı…

"Senin hayatın senin teknolojin" diyen bilgisayar sektörünün önde gelen firmalarında Casper'da, Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işçiler işten atıldı. Sendika, "Senin hakların beni ilgilendirmez mi" diye soruyor.

İSTANBUL- 40 metrekarelik bir ofiste işe başlayıp, 2007 yılında istanbul Ümraniye’deki 40 milyon dolarlık üretim tesisi ile gündeme gelen Casper'da bu defa sendika düşmanı yönüyle gündemde.

Casper'da işçilerin büyük çoğunluğu Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldu. Çoğunluğunu sağlayan sendika, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na TİS yetkisi için başvuruda bulundu. Bakanlık yaptığı incelemenin ardından 26 Ocak 2011 tarihinde sendikaya yetki verdi. Sendikanın işyerinde yetkiyi aldığını öğrenen işyeri yönetimi, sendika üyesi iki işçiyi işten attı.

Sendika yönetimi işyeri yönetimiyle birçok kez görüşme talebinde bulunmasına rağmen, yanıt alınamadı. Birleşik Metal-İş Senrikası yaptığı açıklamada, "Casper’i Casper yapan, İstanbul/Mecidiyeköy’deki 40 metrekarelik küçük bir ofisten, milyonlarca dolar yatırım yapabilen, bir o kadar ciroya ulaşabilen bir şirket haline gelmesini sağlayan, o küçücük ofisten buyana alınteri döken çalışanlardır. Şimdi Casper, çalışanlarını, sırf sendikaya üye oldukları için işten çıkarmaya kalkmaktadır" denildi.

MÜŞTERİNİN HAKLARI VAR, YA İŞÇİNİN?

Sendika, "Casper müşterisine ürettiği bilgisayarları 'senin hayatın senin teknolojin' diye pazarlamaktadır. Peki bu bilgisayarları üreten işçisine ne demektedir? 'Senin hayatın, senin hakların beni ilgilendirmez' mi? Sendikamız başta atılan işçiler olmak üzere, tüm üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacaktır. Casper çalışanlarının iradesinin arkasında durmaya devam edecektir" dedi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
cetin
cetin - 10 yıl Önce

ben bu firmanın ürünlerini kullanıyordum ürünlerde sürekli sorun yaşadığım için acaba başka marka mı alsam diyodum bu haberi gördükten sonra kesinlikke kararımı verdim casperın hiç bir ürünü almıycam.
Meğer müşterilerin kıymetini bilmedikleri gibi çalışanlarınında kıymetini bilmiyorlarmış.

ahmet
ahmet - 10 yıl Önce

kalitesiz cin malı satıyorlar.trilyonları götürüyorlar ama baksanıza elemanları açlıkdan ölüyormuş.

kartal
kartal - 10 yıl Önce

casper dısardan buyuk bır sırket olarak gsorulmekte plaza ılk ıse basladgmda hayalımdı unıversteyı btırıp orda calısmak
yanlız ılk ıs gunu anladım casperın ıcerıgını bılgısayarları gbı tam teskılatlı olmadıgını
ozellıkle uretım elemanlarının cektıgını gunde 150 pc yapmak zorundasın elın kanasın bı yerın agrısın umurlarında bıle degılsın hasta halınle bıle calısmak zorundasın eger standrt sayıya ulasamazssan vay halıne abartmıyorum kırbac eksık
haftada 4 5 gun mesaı ve mesaaı paralarını 7 8 ay sonra alabılırsen ne ala alırsan da hesapladgnın cok cok altında alırsın sozde AŞ fırması ama yalan ltd fırması bıle bunlardan daha profosyonll ne muduru ne sahıbı ne de markaları 5 lıra etmez
ha sunuda soleyım sakın almayın casper cınden gelıo stıkerı yapstr sat bunlardakı potansıyel bu

arangoli
arangoli - 10 yıl Önce

sendikaya girme mucadelesi veren arkadaşları tebrik ederim.. türkiye için mücadele veren atalaramız gibi, casper calışanlarının yapmış oluğu mucadeleyi gönülden destekliyorum. casper çalışanları haklarıni zamanında alacağına inanıyorum.

Ufuk
Ufuk - 10 yıl Önce

Arkadaşlar,
5 senedir Casper ürünleri kullanıyorum, (mouse'dan klavyeye hatta notebook'a kadar) bugüne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Tabii ki bu çapta bir firmaya tamir ya da bakım için bir ürün gönderdiğinizde beklersiniz. Bu çok normal! Bugün Dünya markalarının herhangibirine arızalı bir cihaz gönderseniz en az 10 gün kayıt sırası bekler yaklaşık 30 gün içinde geri alırsınız yani Casper'dan daha fazla beklersiniz. Medyatik bazı haberlerin ardından bugüne kadar çıkmayan sesinizin bir anda yükselmesinin sebebini anlayamadım. Lütfen iyi yönlerini düşünüp ondan sonra bu tarz portallara yorum yazınız.

Selamlar
Ufuk

murat yıldırım
murat yıldırım - 10 yıl Önce

ufuk bey

başlığın dahi ne idüğü belirsiz.anlaşılan senin küçük dünyanda, sırf kendi haklarını aradıkları için işçisini çıkartan bir markayı protesto edenler "yanlış adamlar", nolursa olsun bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılar ise doğru adamlar he!sen kimsinki insanları yanlış olmakla itham edersin.hem casper mouse 5 yıldır kullanıyorum diye öv, onu üreten hakkını aradığı zaman yanlış adam olsun.tüketme hakkına övgü,üretme hakkına yergi yok öyle yağma.sana casper klavye ve mousen ile hayatta başarılar...

siz hakkını arayan casper çalışanı arkadaşlar,başkaldırınız çığ gibi büyüyor...her türlü desteğimizle yanınızdayız.zafer mutlaka sizlerin olacaktır.hepinizi sevgiyle kucaklıyorum

mukaddes
mukaddes - 10 yıl Önce

BU İŞÇİLER DERDİ NE NASIL BU NOKTAYA GELDİLER DÜŞÜNMEK LAZIM.

BU ÇOCUKLARIN GERÇEKTEN HAKLARINI ALABİLSELERDİ KARA KIŞTA SOKAKTA BEKLERLERMİYDİ DÜŞÜNMEK SONRA YAZMAK YORUM YAPMAK LAZIM.

orkun
orkun - 10 yıl Önce

bende buyuk bır fırmada calsıyorum ve teknısyenelere verılen ucret cok az maas 750 lira veriyorlar bir günde 10 notebook a bakıyor ve bu sayının uzerıne cıkınca her notebook ıcın 3 lıra 5 lıra fazla verıyorlar maasını zorla 800 bılemedın 850 lıra ya tamamlıyorsun. Bunun yanında mesai var ama parası yok. Binlerce ınsanın ekmek teknesı elektronık cıhazlarını bu denlı ucuz ıscılığe tamamlıyorlar. halbuki bu işte işçilik kadar onemlı bırsey yok

SIRADAKİ HABER