Bursa’da direnen işçilere 'terör' soruşturması

Emniyet işçilere: Talimat aldınız mı

Bursa’da direnen işçilere 'terör' soruşturması

Renault fabrikasında ücretlerinin iyileştirilmesi ve sendika seçim haklarının sağlanması amacıyla işçilerin üretimi durdurarak başlattıkları ve diğer fabrikalara da yayılan direnişle ilgili olarak 'terör' soruşturması başlatıldığı ortaya çıktı.

Bursa Barosu da soruşturmanın işçilerin sendikal ve toplu eylem haklarının sorgulanmasına dönüştüğü gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘terör örgütüne yardım yataklık’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Bursa Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne geçen hafta çağrılan işçilere şu sorular yöneltildi:

* Çalıştığınız fabrikada yaşanan işçi olaylarıyla ilgili eylemlere katıldınız mı? Eylemlerde herhangi bir faaliyetiniz oldu mu? Bu konuda herhangi bir kimseden talimat aldınız mı? Düzenli bilgi aktardığınız kişiler var mıdır?

* Eylemlerin devam ettirilmesi amacıyla fabrikaya gelen avukatlar oldu mu? Bunların fabrika içerisine alınmaları konusunda yardımınız oldu mu? Bu konuda herhangi bir kimseden talimat aldınız mı?

* İlimizde metal sektöründe çalışan fabrikalarda bulunan toplam işçi sayılarını ve iş bırakma eylemlerine katılan işçi sayılarını yeni bir sendika kurmak amacıyla tespitine yönelik çalışma yaptınız mı? Bu süreçle ilgili avukatlardan seminer yöntemiyle bilgi aldınız mı? Aldıysanız bu bilgilendirme nerede ve nasıl yapıldı? Avukatlar kimlerdir açıklayınız?

* Yeni kuracağınız sendikayla alakalı sendikaya işçi toplamak amacıyla çalışma yaptınız mı? Bu çalışmalarınızda dayatma yapmadan çalışma yapmanız konusunda talimat aldınız mı?

* Çalıştığınız fabrikada devam eden eylemlerle ilgili olarak sosyal medya üzerinden haber yapılması amacıyla bilgi toplayarak herhangi bir bilgi aktardınız mı? Bu bilgiler herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı mı?

* Çalışmış olduğunuz fabrikada işçi eylemeleri sırasında fabrikanın size vermiş olduğu iyileştirme zammı görüşmelerinde iyileştirmeleri kabul etmeminiz konusunda birilerinden talimat aldınız mı?

* İşçi olaylarının ilimizde faaliyet yürüten tüm fabrikalarında TKİP (Türkiye Komünist İşçi Partisi) terör örgütünün amacı ve stratejisi doğrultusunda yönlendirilmesi amacıyla oluşturulan FAK (Fabrikalar Arası Kurul) hakkında bilginiz var mıdır? Varsa anlattınız. FAK’ın toplantılarına katıldınız mı, toplantılarında ne tür kararlar alındı. Bu kararlar fabrikalarda çalışan işçilere nasıl duyuruldu?”

Bursa Barosu, işçiler hakkında başlatılan soruşturma ile ilgili olarak Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına 29 Mayıs’ta suç duyurusunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 10:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER