Belediye, yetkisiz sendikayla sözleşme imzaladı

Sözleşme Sayıştay raporlarında

Belediye, yetkisiz sendikayla sözleşme imzaladı

Sayıştay raporlarında, usulsüz işlemleri tespit edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, toplu iş sözleşmesi yetkisi bulunmayan Memur-Sen’e bağlı BEM-BİR-SEN ile Sosyal Denge Sözleşmesi imzaladı.

Sayıştay’ın birçok konuda usulsüz harcamalarının yanında, Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) brüt üzerinden yapılması gereken ödemeleri net ücret üzerinde yapıldığı tespit edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) kayyumun, üye sayısı nedeniyle toplu iş sözleşmesinde yetkili olmayan hükümete yakın Memur Sendikaları Konfederasyonu’na (Memur-Sen) bağlı Belediye Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ile toplu iş sözleşmesi imzaladığı ortaya çıktı. 
 
BEM-BİR-SEN’İN 141 ÜYESİ VAR
 
Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nu düzenleyen 4688 sayılı yasanın B bendine göre, hangi sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin yürütülmesinin üye çokluğuna bağlı olarak yürütüleceği belirtilirken, Toplu İş Sözleşmesi, DBB’de 378 üyesi bulunan KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) yerine 141 üyesi bulunan BEM-BİR-SEN’le imzalandı. 
 
 Sözleşme, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nde (DİSKİ) 119 üyeyi kapsayan, BEM-BİR-SEN Genel Başkan Yardımcıları Levent Uslu, Medeni Sevinç ve sendikanın Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Zeki Yağmur ile Büyükşehir Belediyesi Kayyumu Cumali Atilla arasında imzalandı.
 
ÜYELERE BASKI İDDİASI
 
İmzalanan geçersiz sözleşmeyi geçerli hale getirmek amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde çalışan ve TÜM BEL-SEN üyesi memurların sendikalarından istifa edip BEM-BİR-SEN’e üye olması için daire başkanları tarafından baskı kurulduğu iddia edildi.

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi ise Genel Merkez düzeyinde yaptıkları görüşmenin ardından, nasıl bir yol izleyeceğine karar verecek. Memurlar, 24 Temmuz’da imzalanan sözleşme kapsamında, Temmuz 2018 ile Mart 2019 tarihleri arasında sözleşme hükümlerinden yararlanacak.

Belediyelere kayyum atanmadan önce Diyarbakır’da hiçbir üyesi bulunmayan hükümete yakın MEMUR-SEN’e bağlı BEM- BİR-SEN’in hiçbir üyesi bulunmuyordu. 
 
Kayyumların ardından Diyarbakır merkez ilçe belediyeleriyle ilçe belediyelerinde üye sayısını hızlı bir şekilde yükselten BEM-BİR-SEN, TÜM BEL-SEN’e üye memurları, isimlerini Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) eklemekle tehdit edip istifaya zorlamasıyla gündeme gelmişti. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı
 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER