Bakanlar Kurulu Birleşik Metal grevini 60 gün erteledi

Hükümetten işçi direnişine darbe

Bakanlar Kurulu Birleşik Metal grevini 60 gün erteledi

Bakanlar Kurulu, Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin, milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu görüldüğü iddiasıyla altmış gün süreyle ertelenmesine karar verdi.

Karar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Grev aralarında Anadolu Isuzu, Demisaş Döküm, Federal Mogul, Sarkuysan ve Türk Prysmian Kablo’nun da olduğu 38 şirkette uygulanıyordu.

Evrensel'in haberine göre AKP'nin grev yasağına metal işçisinin tepkisi gecikmedi. İşçiler "Gemileri yaktık geri dönüş yok" diyor.

Paksan İşyeri temsilcisi Rıfat Codura, "Ailelerimiz ve çocuklarımızla gerekirse fabrikayı işgal edeceğiz" derken fabrika önünde öfke hakim. İşçiler "Bekliyorduk, işgale ve direnişe hazırız", "MESS MESS şaşırdı, sabrımızı taşırdı" diyor.

AKP daha önce Hava-İş ve Kristal-İş'in grevlerini de aynı gerekçeyle yasaklamıştı.

NE OLMUŞTU?

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine greve çıkmıştı.

Grev Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze'deki 42 fabrikayı ve 15 bin işçiyi kapsıyordu.

29 Ocak'ta 22 fabrika greve başlamış, 19 Şubat'ta da 20 fabrikada daha greve başlayacaktı.

Birleşik Metal- İş sözleşmenin üç yıllık yapılmasına karşı ve işçiler arasındaki ücret farklarının giderilmemesi gerekçesiyle işyerlerinde yapılan grev oylamaları sonucunda grev kararı almıştı.

MESS, grup toplu iş sözleşmeleri kapsamında diğer 2 sendika Türk Metal Sendikası ve Çelik-İş Sendikası ile anlaşmaya varmıştı. Ancak Birleşik Metal-iş ile anlaşma sağlanamadı.

Metal sektöründe çalışan işçilerden 15 bininin Birleşik Metal-İş'e bağlı olduğu bildiriliyordu.

Birleşik Metal-İş tarafından yayınlanan açıklamada grevin nedenleriyle ilgili şu bilgilere yer verilmişti:

"Metal işkolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 liradır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. Bu işçiler işkolunun yüzde 60'ını oluşturuyor."

"MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor."

"Refah payı adı altında 3 yıllık sözleşmeyi kabul ettirmek için ayakbastı parası verdiklerini söylüyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. Çünkü işçilerin birliğini istemiyor."

MESS'ten yapılan açıklamada ise grup toplu sözleşmeler sonunda "işçilerin birinci altı ay için yaklaşık yüzde 12.5 artış sağlayan kazanımları olduğu" belirtildi.

MESS açıklamasında, "Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçilerin sözleşmenin ilk ayında en düşük 157 TK/ay, en yükse 493 TL/ay ücret zammı almasının söz konusunu olduğunu, ortalamada ise bunun 234 TL/ay ücret artışı anlamında geldiği" belirtildi.

MESS'in açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verildi: "Sonuç olarak bütün bu gerçekler karşısında işçi sendikasınca uzlaşma yerine 29 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya başlanılacak grevin tercih edilmesi, metal işkolunda toplu iş sözleşmesi akdetmenin dışında başka bir amaçla hareket edildiği endişesine neden olmaktadır.

Metal işçileri bundan önce 1990 ve 2011 yılında iki kez greve çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 15:31
YORUM EKLE