ABD’nin Dersimli yoğurt patronu işçilerine hisse dağıttı

Ulukaya, ABD’de göçmenlere sağladığı iş imkanlarıyla da adından söz ettirmişti

ABD’nin Dersimli yoğurt patronu işçilerine hisse dağıttı

ABD’nin en büyük yoğurt üreticilerinden birisi olan Chobani’nin sahibi Dersimli işadamı Hamdi Ulukaya, şirketinin hisselerinin bir bölümünü işçilerine dağıttı.

Diken’in The New York Times’ın dayandırdığı haberine göre bundan 11 yıl önce New York’un kuzeyindeki bir yoğurt fabrikasını satın almasıyla başlayan hikayesini 3 ila 5 milyar dolar arası piyasa değeri bulunan bir şirketle taçlandıran Ulukaya, Chobani’nin yüzde 10 hissesini 2 bin işçiye dağıttı.

Chobani hisselerini işçilere dağıtmaktaki amacının şirketi son 10 yıldır bugünlere getirenlere biraz refah sağlamak olduğunu belirten Ulukaya, “Bu kadar başarılı olacağını asla tahmin etmediğim bir şey yarattım, ama bu insanlar olmasaydı, Chobani de olmazdı” dedi.

“Hayatımda iki tip insan var, Chobani için çalışanlar ve çalışmayanlar” diyen Ulukaya, hisse dağıtımıyla çalışanların gelecekleri için daha çok çalışacağını söyledi.

Hisse dağıtımı, çalışanlar için de sürpriz oldu. Salı günü beyaz bir paket alan işçiler, paketin içinde kendilerine ne kadar Chobani hissesi verildiğini yazan bir belgeyle karşılaştı. Hisseler, şirket için ne kadar uzun süre çalıştıklarına göre dağıtıldı.

EN BİR EV PARASI

Şirketin değerinin 3 milyar dolarla 5 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor. 3 milyar dolarlık bir değerle, işçilere ortalama 150 bin dolar civarında bir ödeme yapıldığı anlamına geliyor.

Şirkette uzun yıllar çalışanların belki de 1 milyon dolarlık bir hisseye sahip olabileceği belirtiliyor. Chobani’nin halka açılması durumunda, işçiler şirket değeri üzerinden hisselerini satabilecek.

1994’te ABD’ye yerleşen ve daha sonra Chobani adlı yoğurt firmasını kuran Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini “Türkiye’den ayrıldım çünkü Kürt’tüm ve Kürtlerin hak taleplerini oldukça önemsiyordum” diye anlatmıştı.  Ulukaya, ABD’de göçmenlere sağladığı iş imkanlarıyla da adından söz ettirmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 12:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER