157 yıllık mağazalar zinciri Macy's binlerce kişiyi işten çıkarıyor

ABD'nin 157 yıllık perakende mağazalar zinciri Macy's, 36 mağazasını kapatarak, 4 bin 500 çalışanını işten çıkarma kararı aldı

157 yıllık mağazalar zinciri Macy's binlerce kişiyi işten çıkarıyor

Tatil döneminde satışlarında büyük düşüş yaşayan ABD'nin en köklü alışveriş merkezi zincirlerinden biri olan Mayc's yeniden yapılanmaya gidiyor.


157 yıllık ünlü Amerikan firması Macy's, yeniden yapılanma planının bir parçası olarak yıl içinde 20 eyalette 36 mağazasını kapatırken, 4 bin 500 çalışanı işten çıkaracak.

Yönetim ofisleri New York ve Cincinnati'de olan ünlü perakende zincirinin ABD genelinde 420'den fazla mağazasında yaklaşık 163 bin kişi çalışıyor.

Macy's'in bu kararı, mağazanın tatil sezonundaki satışlarında büyük oranda düşüşler yaşandığına ilişkin açıklamasından sonra geldi.

1858'te Ohio'nun Cincinnati kentinde kurulan Macy's, New York'taki Şükran Günü Yürüyüşü ve 4 Temmuz Bağımsızlık Günü hava fişek gösterilerinin sponsoru olarak da biliniyor.

CEO'DAN 'SICAK HAVA AÇIKLAMASI'

Macy's'in CEO'su Terry Lundgren firmanın içinde bulunduğu durumu "mevsimsiz hava sıcaklığı"na ve yabancı turistlerin "düşük harcama" yapmalarına bağladı.

Lundgren, kazak, bot, eşarp, mont gibi ürünlerin satışının az olmasından dolayı genel olarak satışların yüzde 80 düştüğünü ifade etti.

Açıklamasında Macy's'in yatırıma devam etmeyi planladığını da belirten Lundgren, özellikle online konusuna ağırlık verileceğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 10:45
YORUM EKLE