KESK’e bağlı Haber-Sen İl Temsilcisi ve Biga PTT Merkezi çalışanı Nurcan Güneren, 10 Kasım tarihinde 91 yaşındaki dedesinin vefat haberini aldı. Cenaze ve defin işlemleri için bir gün izin isteyen Güneren’in talebi PTT Müdürü Nafiz Şenol tarafından “personel eksik” denilerek reddedildi. KESK üyeleri bugün PTT Biga Şubesi önünde bir araya gelerek, PTT Genel Müdürlüğü’ne Şenol’u şikayet etti.

Seçkin Sağlam'ın Gazete Duvar'da yer alan haberin göre yapılan açıklamada, “Canı yanan, psikolojisi etkilenen bir insana, böylesine acı gününde izin verilmemesinin tarifi yoktur” denilerek, Nurcan Güneren’e, uzun bir süredir 'personel eksikliği' gerekçesiyle yıllık izninin kullandırılmadığı belirtildi. Her yıllık izin talebinde karşısında iş yoğunluğu ve personel eksikliği gerekçelerinin çıkarıldığı ifade edilerek Güneren’in 32 gün yıllık izni olduğu bilgisi paylaşıldı.

‘BU MOBBİNG İNSANLIK SINIRLARINI AŞTI’

PTT’deki baskı ve mobbing uygulamaları yaşandığını belirten Haber-Sen Çanakkale İl Temsilciliği açıklamasında çalışan muhalif olarak görülen sendika üyesi veya yöneticisi olunca cenazesine katılmasına bile izin verilmediği vurgulandı. Açıklamada, “Açık olarak insanlık ayıbı işlemiştir. Bir yönetici olarak çalışanının acısına ortak olması ve yardımcı olması gerekirken, bu şahsın ne düşünerek, hangi kafayla bunu yaptığını anlamanın imkanı yoktur. Liyakatli, işinin ehli bir yönetici öncelikle çalışanlarını korumalı, gözetmeli ve huzurlu bir iş ortamı sağlamalıdır. Örgütlü bulunduğumuz PTT'de uğradığımız sendikal ayrımcılık ve baskılar ülkenin dört bir yanında sürerken, şimdi de hoş olmayan Ortaçağ zihniyetinde kalması gereken bir insanlık ayıbı ile karşı karşıyayız. Bu, asırlık kurumumuz PTT adına da utanç verici bir durumdur” ifadeleri yer aldı.