Haber: Cesim ilhani

Son günlerde bazı sosyal medya hesaplarında yazar Cafer Solgun’a yönelik, asılsız bazı paylaşımlar yapılıyor. Solgun’un yıllar önce bir TV programındaki konuşmasının bir cümlesi paylaşılarak yanlış bilgi veriliyor

Konuya ilişkin dokuz8HABER’e konuşan Solgun, kendi ismi üzerine Kürt Alevilere yönelik organize edilen kirli algı operasyonlarına karşı duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Solgun olayı şöyle anlattı: “Bir okurumun uyarısı üzerine bazı X hesaplarında, benim ağzımdan ‘Kendisini Kürt Alevisi olarak adlandıranlar aslında Ermenidir’ sözlerinin duyulduğu 7 saniyelik bir görüntünün paylaşıldığını hayretle gördüm. Bu acemice ve alçakça bir tahrifat idi elbette ki. Kamuoyu beni ‘Dersimli, Kürt Alevi yazar’ olarak tanır. Yayınlanmış bütün kitaplarımda yer alan kısa biyografimde de bu bilgi yazılıdır. Vikipedi’deki Cafer Solgun maddesinde verilen bilgi de budur; ‘Dersimli Kürt Alevi araştırmacı yazar Cafer Solgun...’ Bunu bilenler ve o cümlenin duyulduğu röportajın tamamından haberdar olmayanlar, muhtemelen şaşırmış olmalıdırlar.

Solgun şöyle devam etti: “Gerçek şudur: 2007 yılında eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve o dönem MHP Milletvekili olan Yusuf Hallaçoğlu, ‘Şafii Kürtler aslında Türk’tür, kendisini Kürt Alevisi olarak adlandıranlar ise Ermenidir’ şeklinde bir görüş ortaya atmıştı. Irkçı görüşleriyle bilinen bu kişinin Kürtleri tümüyle yok sayan bu sözleri haklı olarak tepkiyle karşılanmıştı. Alevi meseleleriyle ilgili soruları cevaplandırdığım bir röportajda, bir soru üzerine (‘Dersimliler Ermeni midir?’) Hallaçoğlu’nun bu sözlerini hatırlatarak Dersim coğrafyasında yaşayan insanların büyük çoğunluğu itibarıyla Kürt ve Alevi olduğunu dile getirmiştim. Nitekim o cümlenin yok sayılan önünü ve sonunu X hesabımda yayınladım.”

Kürt Alevilere yönelik bir algı operasyonun yapıldığını kaydeden Solgun, “Neresinden bakılırsa bakılsın, benim adım üzerimden Kürt Alevilere karşı organize bir ortalığı bulandırma gayretkeşliği söz konusudur. Adı sanı belirsiz bu kişiliksiz şahısların kötü niyetle hareket ettikleri besbellidir. Bunlardan bazısının kendilerine Alevi, Bektaşi bir görünüm vermesi ve gizledikleri isimlerinin altında MHP’li olduklarını belirtmeleri dikkat çekmekte” ifade etti.

İspanya'da aşırı sıcaklar nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde "alarm" verildi İspanya'da aşırı sıcaklar nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde "alarm" verildi

Solgun, “Türkmen Aleviler olduğu gibi, Arap Alevileri olduğu gibi, Balkan Alevileri, Bektaşileri olduğu gibi Kürt Alevileri de vardır. Bu realiteyi bulandırmaya çalışmaları sadece kendi ırkçı, ayrımcı zihniyetlerini deşifre eder. Dersim’in yanı sıra, Erzincan’da, Sivas Koçgiri’de, Malatya’da, Maraş’ta ve ülkenin birçok yöresinde Kürt Alevileri vardır” dedi. 

Kirli bilgi algı operasyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğini uyarısında bulunan yazar Cafer Solgun, “Kaynaksız, adım kullanılarak başka şayialar da sosyal medyada dolaştırılıyor. Kaynaksız, çünkü kaynağı yok! Yine bir okurumun uyarısı üzerine öğrendim ki, ben ‘Kürt Alevisi diye bir şey yoktur’ demişim! Tabii ki yalan. Böyle bir şeyi değil söylemem, aklımdan geçmesi dahi olacak şey değildir.  Bütün etnik kökenlerden Alevilerin bu tür kötücül ve kirli algı operasyonlarına karşı duyarlı ve dikkatli olmaları gerekir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: rss