Süleymaniye’de eşlerine dönmek için büyü yaptıran bazı şahıslar, canlı köpeklerin ayaklarını kesiyor. Büyücü, “Köpek ne kadar acı çekerse büyü o kadar etkili olur” diyor.

Süleymaniye’nin Serçinar Şehitleri Sokağı’nda 5 köpek yavrusunun ayakları kesilerek öldürülmüş. Anne köpek, yavrularının yasını tutarcasına cesetlerinin etrafında dolanıyor.

5 yavrusu öldürülen 3’ü de kayıp olan anne köpeğin geriye sadece bir yavrusu kalmış.

Serçinar Şehitleri Sokağı sakinlerinden Rewşit Cemal, “Yapılan şeyin insanlıkta yeri yok. Bu, hayvanca bir şey. Bu küçük yavrular bu vahşiliği hak edecek ne yaptı?” diyerek tepkisini getirdi.

Reuters'tan seçim güvenliği analizi: Sandık güvenliğini sağlama konusunda sorun var Reuters'tan seçim güvenliği analizi: Sandık güvenliğini sağlama konusunda sorun var

Öldürülen köpek yavruları için bir kulübe yapan Şalaw Hüseyin ise “Kar ve yağmur altındaydılar, biraz büyüyene kadar korunmaları için onlara şu küçük kulübeyi yaptık fakat hiç kimseye bir zararları olmadığı hâlde bu vahşete maruz kaldılar” ifadelerini kullandı.

Hayvan dostu örgütlerden birinin başkanı, geçen seneden bu yana ayakları canlı canlı kesilmiş yaklaşık 25 köpek gördüklerini aktardı.

Hana Hayvan Hakları Derneği Başkanı Şadi Ali, “Bir arkadaşım birkaç sene önce bir genci köpeklerin ayaklarını kestiği esnada yakalamış. Bunu yapma sebebini sorduğunda ise ‘Bir büyücü bana bir köpeğin ayaklarını getir ve ayaklarını canlı canlı kes. Köpek ne kadar acı çekerse büyünün etkisi o kadar artar’ dedi ve bu büyüyü de eşine dönmek için yaptığını söyledi” diyerek köpeklerin ayaklarının “eşe dönme büyüsü” için kesildiğini söyledi.

Mahalle sakinleri, şimdiye kadar kimsenin gelip olay hakkında bir inceleme yapmadığını belirtiyor.

İki farklı dernek olay hakkında şikayetçi olmasına rağmen şimdiye kadar kimse gözaltına alınmış değil. Köpek yavrularının öldürülme sebebi henüz kesin olmasa da şikayetçi olan dernekler, bunun büyü sebebiyle yapıldığını öngörüyor.

Kaynak: Rudaw