Fransa, Bulgaristan ve Türkiye’de eş zamanlı yapılan operasyonda, eser kaçakçılığı yaparak Batı Avrupa’ya kaçıran bir çeteye mensup 22 kişi tutuklandı.

Tutuklanan kişiler, Türkiye ve Bulgaristan’daki arkeolojik alanlardan kaçırılan pek çok eserin Batı Avrupa’daki yeraltı pazarlarına aktarılması ile suçlanıyor. Yetkililer, kültürel ve tarihsel değeri olan eserler üzerinden kaçakçılık yapan şüphelileri, uluslararası ticaret kanunları çevresinde organize suç örgütü olarak tanımlıyor.

Bulgaristan İçişleri bakanlığının organize suç departmanı, yapmış olduğu açıklamada bu ticareti yaklaşık olarak 1,5 senedir takip ettiklerini belirtti.

Yetkililerden Sofyan Temelakiev, “Türkiye, Bulgaristan’dan ele geçen antik eserler, Sırbistan üzerinden başta Fransa, İngiltere ve Almanya olmak üzere batı Avrupa ülkelerine kaçırılıyor.” diyor.

Yapılan operasyonda kaçakçılar tarafından ticareti yapılan antik madalyonlar, çanak çömlekler, metal kaplar, yüzükler ve küpeler, altın ve gümüşten pek çok nesne dahil olmak yaklaşık 5600 adet arkeolojik nesne ele geçirildi.

Polisler ayrıca 40 kadar bilgisayar, 20 metal dedektörü ve çeşitli dijital cihazlar ele geçirdi.

Soruşturma yaklaşık olarak 2 sene önce Bulgar ve Fransız yetkililer ile başladı. Daha sonrasında Türk makamları da bu soruşturma kapsamına dahil oldu.

Fransız yetkililer Bulgaristan ve Türkiye’nin zengin tarihsel arkaplanından ötürü kaçakçılığın ayrıcaklı hedefi haline geldiğini belirtiyor.