İstanbul Karaköy’de bulunan Galataport şantiyesinde çalışan işçileri ziyaret ederek, işçilerin bayramını kutlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP olarak işçilerin yanındayız. Bu düzen mutlaka değişecek” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, Karaköy’de bulunan Galataport şantiyesinde çalışan işçileri öğle paydosunda ziyaret etti. Heyette, HDP milletvekilleri Zülayha Gülüm, Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Dilşad Canbaz Kaya, Oya Ersoy, HDP Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut, Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası(Dev Yapı-İş) Genel Başkanı Özgür Karabulut yer aldı. 

Şantiye yakınında bir parkta dinlenen işçilerin yanına giden HDP heyeti, işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. 

BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

İşçilerin bayramını kutlayan Buldan, böylesi bir günde dahi işçilerin çalıştığını söyledi. İşçinin hakkını ve hukukunu sahiplenmenin temel görevleri olduğunu belirten Buldan, “Böylesi bir dönemde işçilerin çok sık yaşamını yitirdiği, Kod-29 ile işten çıkarıldıkları, emeğinin sömürüldüğü bir ortamda HDP olarak sizlerin yanınızdayız. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz” dedi.

‘TEMEL GÖREVİMİZ’

İşçiler HDP heyetine teşekkürlerini ileterek, birlikte mücadeleyi büyüteceklerini dile getirdi. HDP heyeti ellerindeki karanfilleri işçilere vererek bayramlarını kutladı. 

‘İŞÇİLERİN YANINDAYIZ’

Ziyaretten sonra açıklama yapan Buldan, işçilerle öğle arasında kısa bir sohbet gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Onların haklarını savunmak bizim en temel görevimiz” diye belirtti. "İşçi arkadaşlarımız bu düzeni hep birlikte değiştireceğimizin sözünü aldı" diyen Buldan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu düzen mutlaka değişecek. İşçinin emeğinin sömürülmediği bir ülkeyi yaratmak ve AKP hükümetinin özellikle pandemiyi fırsat bilerek işçiyi emekçiyi dışarıda tutarak zenginleri evin içinde tutmasını kabul etmiyoruz. Eğer bir kapanma olacaksa işçisiyle, kadınıyla herkesin bu kapanmaya tabi olması gerekiyor. İşçilerle de bu durumu konuştuk. İşçilerimizin daha özgür ve herkesin eşit sayıldığı bir ülkede mutlaka yaşamaya hakkı vardır. Bu hakkı herkes kendinde görmelidir. HDP olarak işçilerin yanındayız. Bu düzen mutlaka değişecek.”