HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kürt sorununa ilişkin “Çözüm yok” açıklamasına değerlendirdi.

Başkan Yıldırım’ın açıklamasına tepki gösteren Buldan, “Yıllarca yaşanan acının ne anlama geldiğini bilmeden Kürt sorunu demokratik yollarla çözülmezse yaşanan sıkıntıların bitmeyeceğini bilmeyen birinin sözü. Çözüm sürecinde hiçbir canın kaybedilmemesinin, hiçbir annenin gözyaşı dökmemesinin bizim için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kongre sonrası ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında konuşan önceki dönem görev alan yöneticilere teşekkür ederek, “HDP’yi bugünlere taşıyan her bir arkadaşımızın çok büyük bir emeği olduğu bilinciyle, bu dönem arkadaşlarımızın da bu bayrağı onurla taşıyacağı inancıyla selamlıyorum sizleri” ifadelerini kullandı.

‘KONGRE ERDOĞAN’A CEVAPTI’

Kongrenin tarihi mesajlar içeren bir kongre olduğunu ifade eden Buldan, şunları söyledi:

“11 Şubat’taki büyük kongremiz çok moralli ve coşkuluydu. Kongre, Türkiye açısından önemliydi. Özellikle HDP’ye yapılan baskıların ve kapalı siyaset kanallarının açılmasına yönelik mücadelenin bir göstergesiydi bu kongre. ‘Bir kongre bile toplayamıyorlar’ diyen Cumhurbaşkanı’na verilmiş çok büyük bir cevaptı bu kongre. Kendi rengiyle, sesiyle gelen ve salonu dolduran halklarımıza özel teşekkür ediyorum. Kongrede görevli tüm arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Çünkü kongre aynı zamanda bir umuttu; devlete ve sisteme vereceğimiz bir cevaptı aynı zamanda.

KONGREDE VERİLEN MESAJLAR

Halkımız bu ülkeyi yönetenlere bir mesaj verdi. ‘Siz yok etmek isteseniz bile biz HDP’nin yanındayız’ dediler. Diğer bir mesaj da Efrin’e yönelik işgal girişimine yönelikti. Efrin’e yönelik savaş politikasına karşı olduklarını ifade ettiler; sloganlarla, zılgıtlarla ‘Biz savaşa karşıyız’ dediler. Bir diğer mesaj, Sayın Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecride ilişkindi. Sayın Öcalan’ın barış için, demokrasi için, özgürlükler için bir şans olduğunu ifade eden sloganlar atıldı kongrede. Bu da önemli bir mesajdı.”

‘NE YAPARLARSA YAPSINLAR BARIŞI SAVUNACAĞIZ’

Kongrede verilen bu mesajların iktidar tarafından yanlış anladığını söyleyen Buldan, şöyle devam etti:

“Elbette ki ülkeyi yönetenler bu mesajları çok yanlış anladı. Çünkü kongrenin hemen ertesinde Serpil Kemalbay’ı gözaltına almaları bunun bir göstergesiydi. Yine HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkanvekili Fadime Çelebi’nin tutuklanması da kongreye verilen bir yanıttı. Hem Kemalbay’ın hem de diğer arkadaşlarımızın barışı savunduklarını biliyoruz. Ancak ne yaparsa yapsınlar bizler, yani HDP var olduğu sürece, biz kadınlar var olduğumuz sürece barışı savunmaya devam edeceğiz.

‘DEMİRTAŞ SİYASİ BİR DERS VERDİ’

Buldan, hafta içerisinde görülen Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle Sevgili Selahattin Demirtaş’ın 3 günlük duruşmasında havuz medyasının duruşmaları görmemesi ve kamuoyuna açık yapılmaması kabul edilebilir değildir. Demirtaş 3 günlük duruşmada bir hukuk dersi verdi, bu ülkeye bir ahlak dersi, siyasi bir ders verdi. Bunu görmezden gelenler, bunun üstünü örtmeye çalışanlar halkın seçtiği iradelerin teslim alınamayacağını çok iyi bilmelidir.

‘ÇÖZÜM YOK’ DİYEN BAŞBAKAN SERT TEPKİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın dünkü “Çözüm yok” sözlerine sert tepki gösteren Buldan, şunları söyledi:

“Başbakan, ‘Çözüm mözüm yok kardeşim’ diyerek yıllarca yaşanan acının ne anlama geldiğini bilmeden Kürt sorunu demokratik yollarla çözülmezse yaşanan sıkıntıların bitmeyeceğini bilmeyen birinin sözü. Çözüm sürecinde hiçbir canın kaybedilmemesinin, hiçbir annenin gözyaşı dökmemesinin bizim için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede umut ve huzur sağlanmıştır. Ancak masayı devirenler çatışmalı sürecin başlamasına neden oldular. Çözüm sürecini bitiren AKP iktidarıdır. Çözüm masasını deviren, bu ülkenin Cumhurbaşkanı’dır. Ve çözüm olmadan ne kardeşlik ne özgürlükler hiçbir şekilde gerçekleşmeyecek.”

‘8 MART’TA ALANLARDA OLACAĞIZ’

 “2018 yılı hepimiz açısından zorlu bir yıl olabilir ama içindeki umut ve coşku, en iyi şekilde başaracağımıza olan inancı getiriyor. 8 Mart’ta alanlarda, kadın kıyımlarına, kadına yönelik baskı ve şiddet politikalarına karşı alanlarda kutlamaya hep birlikte hazırlanacağız. Sadece kadınlar olarak bu çalışmayı yapmayacağız. Erkek arkadaşlarımızın da 8 Mart çalışmalarında görev alması önemlidir. Çünkü kadın meselesi tüm toplumu ilgilendiren bir sorundur. Alanlarda kendi sesimizle durmaya devam edeceğiz. Newroz’da da Türkiye halklarıyla bu bayramı kutlamanın heyecanı ve coşkusuyla yeni dönemin barışa vesile olmasını diliyor ve hepimizin yolu açık olsun diyor, başarılar diliyorum.”

 Kaynak: Mezopotamya Ajansı