Seçimlere bir listeyle girilmesini kararlaştıran HDP MYK, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerle müzakere için Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a tam yetki verdi. 

Yeşil Sol Parti ve HDP seçim bildirgesini açıkladı Yeşil Sol Parti ve HDP seçim bildirgesini açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), seçim gündemiyle gerçekleştirdiği toplantıda yeni kararlar aldı. Son siyasi gelişmelerle birlikte Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimini yeniden gözden geçiren Merkez Yürütme Kurulu, seçimlere bir listeyle girilmesi yönündeki eğilimi de tartıştı. 

BİR LİSTEYLE SEÇİMLERE GİRİLMESİ 

Özgür Paksoy'un MA'da yer alan haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile birlikte bileşen partilerin de eğiliminin bu yönlü olduğu, MYK de seçimlere bir listeyle girilmesine karar kıldı. MYK, ittifakta yer alan partilerle müzakere için Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a tam yetki verdi. Buldan ve Sancar, bu kararı Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısına taşıyacak. 

Ayrıca Eş Genel Başkanlar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın genişletilmesi için Sosyalist Güç Birliği’nde yer alan partilerle görüşme için yetkilendirildi.

SEÇİMLERE HANGİ PARTİYLE GİRİLECEK?

Seçimlere Yeşil Sol Parti ile girme kararını bir sonraki toplantıya bırakan HDP, partiye dönük kapatma davasıyla ilgili başvuruların sonuçlarını ve yüksek mahkemenin vereceği kararları bekleyecek. 

KILIÇDAROĞLU ZİYARETİ BEKLENECEK

MYK’nin bir diğer önemli gündemi olan Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimi, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda ele alınacak. Ancak bu eğilim, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart’ta HDP’ye gerçekleştirilecek ziyaretle netleştirilecek. Bu karar, Emek ve Özgürlük İttifakı tarafından deklarasyonla kamuoyuna açıklanacak. 

İSİM HAVUZU OLUŞTURULDU 

Seçim hazırlıklarını sürdüren HDP, örgütlü olduğu kentlerde eğilim yoklamalarını tamamladı. HDP’nin oluşturduğu isim havuzunda önemli ve sembol isimler yer alıyor. Ayrıca HDP, önemli şahsiyetlere adaylık teklifi götürecek.