HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Van Başkale’de düzenlenen halk buluşmasına katıldı.

Buldan, “Şırnak’taki, Cizre’deki, Silopi’deki, Hakkari’deki, Yüksekova’daki coşkuyu gördük. Herkes seçimlere hazır. 31 Mart’ı herkes iple çekiyor. AKP'den, kayyımlardan kurtulmak için herkes 31 Mart’'ı bekliyor. Bir iradenin hak ettiği, kazandığı belediyeleri gasp etmek, o belediyelere kayyım atamak, bir halkın iradesini yok saymak, bir halkın iradesini inkar etmek; tüm bunlar sandıklara giderken oylarımızla açığa çıkacaktır” dedi.

HDP'nin gerçekleştirdiği Kürdistani ittifakın bileşenlerinden İÖP Genel Başkanı Mehmet Kamaç, PDK - T Genel Başkanı Sertaç Bucak, PDK - T'den Bora Balin'in de katıldığı halk buluşmasında konuşan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

Biz Botan’dan başlattığımız, Şırnak ve ilçelerinden başlattığımız, Hakkari ve Yüksekova’yla devam ettiğimiz gezimizde Elbak’a, Başkale’ye bir selam vermeden gitmek istemedik. Sizleri selamlamadan bu yoldan geçmek istemedik.

‘VALLAHİ DE BİLLAHİ DE TİLLAHİ DE BİZ KAZANACAĞIZ’

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler, Türkiye açısından, hepimiz açısından çok önemli, çok anlamlı. Bu seçime hazırlanırken önümüze çıkan bütün barikatları, bütün engelleri aşa aşa 31 Mart tarihine gideceğiz. Her yerde önümüze engel çıkarıyorlar, her yerde önümüze barikat kuruyorlar. Kursunlar! Vallahi de biz kazanacağız, billahi de biz kazanacağız, tillahi de biz kazanacağız!

‘HERKES AKP'DEN VE KAYYIMLARDAN KURTULMAK İÇİN 31 MART'I BEKLİYOR’

Bunun önüne hiç kimse geçemez. Şırnak’taki, Cizre’deki, Silopi’deki, Hakkari’deki, Yüksekova’daki coşkuyu gördük. Herkes seçimlere hazır. 31 Mart’ı herkes iple çekiyor. AKP'den, kayyımlardan kurtulmak için herkes 31 Mart’'ı bekliyor. Bir iradenin hak ettiği, kazandığı belediyeleri gasp etmek, o belediyelere kayyım atamak, bir halkın iradesini yok saymak, bir halkın iradesini inkar etmek; tüm bunlar sandıklara giderken oylarımızla açığa çıkacaktır.

‘BEKİR KAYA CEZAEVİNDE DE OLSA ONUN YÜREĞİ VAN'DADIR’

Buraya da kayyım atadılar. Sizin iradenizle seçtiğiniz belediyelere kayyım atadılar. Van ve bütün ilçelerine kayyım atadılar. O kayyımlar Kürt halkının değerlerini yerle bir etmeye çalıştı. Van Belediyesi 2000'e yakın işçiyi kayyım atandıktan sonra işten çıkardı. Van Belediyesi’nin yüz akı Bekir Kaya’yı rehin aldılar. Bekir Kaya’nın Van halkına yaptığı hizmetleri, Van halkı ile sıcak temasını yıkmak istediler. Bekir Kaya cezaevinde de olsa onun yüreği Van'dadır, Başkale’dedir, Erciş’tedir, Gevaş'tadır, Tuşpa’dadır. Bunu bildikleri için bu kadar engel çıkarıyorlar. Biliyorlar ki Van Belediyesi’ni HDP kazanacak, tüm ilçelerinde HDP kazanacak.

‘BORÇLARI DA ÖDERİZ, HİZMET DE EDERİZ’

Buradaki kayyımı Ankara’ya göndermek için, o belediyeleri sizlerin belediyesi yapmak için yola çıktı adaylarımız. Kayyımın bütün yolsuzlukları Sayıştay raporlarıyla belgelendi. İnkar edemezler. Borç yaptılar, seçilecek arkadaşlarımıza trilyonlarca borç bıraktılar. Ama biz o borçları da öderiz halkımıza hizmet de yaparız.

‘TECRİT KALKMALI, LEYLA GÜVEN YAŞAMALIDIR’

Bugün açlık grevleri Türkiye’nin en önemli gündemidir. Cezaevlerinde 300’ü aşkın arkadaşımız açlık grevindedir. Milletvekilimiz Leyla Güven açlık grevinin 118. günündedir. Bu arkadaşlarımızın tek talebi Sayın Öcalan'ın avukatları ve ailesiyle düzenli görüşmeler yapmasıdır. Adalet Bakanlığı kendi yasalarını uygulamak zorundadır. Tek bir kişiye özel bir yasa, özel bir hukuk uygulanamaz. Bu kendi yasalarını çiğnemektir.

Biz Leyla Güven'in ve tüm arkadaşlarımızın taleplerini sahipleniyoruz. Olumsuz bir durum yaşanmaması için, arkadaşlarımızın yaşamını kaybetmemesi için tecrit kalkmalıdır. Tecrit kalkmalıdır, Leyla Güven yaşamalıdır, açlık grevleri tecritle birlikte sona ermelidir

‘BAŞKALE'DE YÜZDE 90'IN ALTINA İNMEYECEĞİZ’

Başkale'nin her seçimde en yüksek oyla partisine sahip çıktığını biliyoruz. Yüzde 90'ın altında oy çıkmıyor. Hatta yüzde 97 gibi bir oy veren bir ilçemizdir. Bu seçimde de yüzde 90'ın altına inmeyeceğiz. Büyük bir başarının altına imza atacağız, bu başarı sizin başarınız olacak. Bu başarı Elbak’ın başarısı olacak.