Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yüksekova ilçe merkezinde yaptığı esnaf buluşması ve HDP İlçe Örgütü ziyaretinin ardından Hakkari kent merkezine geçti.

Kalabalık bir konvoy eşliğinde kent merkezine geçen Buldan, önce esnaf ziyareti yaptı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği Buldan ardından Özgürlük Meydanı’nda yurttaşlara seslendi.

‘SORUNUN KAYNAĞI İKTİDARDIR’

Hakkari’de olmaktan büyük gurur ve onur duyduğunu dile getiren Buldan, halklar bir araya gelmek için Türkiye’nin her yerini gezeceklerini belirterek,  “3 Temmuz’da gerçekleştirdiğimiz kongremizden sonra her yeri geziyoruz. Dün Manisa’da bugün Hakkari, yarın Kars’ta olacağız. Biz, Türkiye’nin her yerini gezemeye devam edeceğiz. Çünkü bu ülkenin umudu HDP’dir. Sizler Ankara’ya gelerek bize büyük bir moral verdiniz. Biz sizlere teşekkür etmek için yanındayız. Çok iyi biliyoruz ki, bugün bu ülkenin yaşadığı tüm sorunların kaynağını AKP-MHP iktidarı yani Cumhur İttifakıdır. Biz alnımızın akı, halkımız gücüyle, sizlerin desteği, sizlerin kararlı duruşu ve iradesiyle sandıklarda öyle büyük bir fark atacağız ki onlar şaşıracaklar. Kazanacağız, çünkü bu ülkeyi artık bu şekilde yönetmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘GÜCÜNÜZ HDP’YE YETMEZ’

Ülkeyi yoksulluk, kriz ve sefaletle yönetmeye çalışan iktidara sandıklarda ders verme zamanının geldiğini söyleyen Buldan, “Bu ülke krizlerle, beşli çetelere verilen ihaleler ile yönetiliyor. Yoksulun, işçinin cebinden alıp zengine dağıtan, beşli çeteye, yandaşlarına dağıtan, kendi koltuğu dışında bir şey düşünmeyen bu iktidarın gitme zamanı gelmiştir. Onlar da bu durumu görüyor ve biliyorlar. Bunun için de halkın yüzüne bakacak yüzleri yok. Onlar bizim gibi sokak sokak, meydan meydan dolaşmıyorlar. Onlar bizimle kumpas davaları, ellerinde tuttukları medya ve yargı sopası ile kirlimize etmeye çalışıyorlar. Size buradan sesleniyoruz; sizin gücünüz HDP’yi bitirmeye yetmez, işte HDP burada. HDP gittiği her yerde aynı sempati ve ilgiyle karşılanıyor. Çünkü HDP’nin Türkiye toplumunun yanında ayrı bir yeri var” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEYİ KARANLIK ODAKLARA TESLİM ETTİLER’

Cezaevlerindeki tutuklu siyasetçi ve hasta tutukluların durumuna dikkat çeken Buldan,  “Şuan siyaset yaptığımız her alana saldırı yapılıyor. Mecliste dokunulmazlık fezlekeleri hazırlanıyor. Daha geçen gün Çakıcı’nın avukatı mecliste milletvekilimiz Garo Paylan’a yönelik bir kaos planına devreye sokacağını anlattı. Hatta Meclis içerisinde yapacağını anlattı. Bunu söylemesine rağmen Meclis başkanından, Adalet Bakanı’ndan ses yok. Çünkü bu ülkeyi karanlık odaklara, çetelere teslim ettiler. Halkımız bu suikastlar asla izin vermeyecektir” diye konuştu.

‘HDP ÇÖZÜMÜN ANAHTARIDIR’

AKP iktidarının Tahran, Şam ve NATO üçgeninde yaptığı görüşmeleri değerlendiren Buldan, “Şimdi AKP seçimleri kazanmak için NATO koridorlarında, Şam’da Tahran’da kendisine yandaş bulmaya çalışıyor. O zannediyor ki sandıklar NATO koridorlarında, Tahran’da ve Şam’da kurulacak. Hayır! Sandıklar Türkiye’de kurulacak ve oyları Türkiye halkları kullanacak. Kürt, kadın ve HDP düşmanlığı size mutlaka kaybettirecektir. Çünkü gelecekte Türkiye halklarının söz sahibi olmasının önüne geçemeyeceksiniz. HDP bu ülkede söz sahibi olacaktır, seçimde yönetimde mutlaka yer alacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. HDP tüm sorunların anahtarıdır” ifadelerini kullandı.

‘HDP’SİZ DENKLEM KURULAMAYACAK’

Buldan, konuşmasının sonunda şunları söyledi: “HDP olmadan ülkede hiç kimse bir denklem kuramayacak, hiç kimse HDP olmadan, hiçbir sorunu çözemeyecektir. Biz, bu ülkeye adaleti, insan hakları ve demokrasiyi mutlaka getireceğiz. AKP hükümeti bu ülkede, demokrasinin de, barışın da, insan haklarının da, adaletin de kırıntısını bırakmadı. Halkımız onlara mutlaka ama mutlaka gereken dersi seçimlerde verecektir.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı