Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, "Dem dema HDP'ê ye/Şimdi HDP Zamanı" sloganıyla 4'üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

Kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kent milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Nusretin Maçin, Nimetullah Erdoğmuş, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, yerine kayyım atanan Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik, Urfa Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve binlerce kişi katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan kongre, divan seçimiyle devam etti.

HDP Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, “Her partinin bir programı var ancak HDP farklı bir programı var. HDP’nin programının ortasında onurlu yaşam vardır. Bu HDP’nin doğallığından gelir. Nasıl Fırat bu topraklara yaşam veriyorsa, nasıl ki akışını değiştirmek mümkün değilse, HDP’de bu topraklara onurlu bir yaşamın gerçek bir anlamda yerleşmesi için kendini programlamıştır” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2 Haziran 1994 tarihinde HADEP Parti Meclisi (PM) üyesi iken katledilen Muhsin Melik’i, İbrahim Ayhan, Şenyaşar ailesinin katledilen fertleri, Suruç katliamında yaşamını yitirenleri ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenleri anarak sözlerine başladı.

“Biz gücümüzü sizden alıyoruz” diyen Buldan, “Biz kararlılığımızı sizin bize olan bağlılığımızdan, bu mücadeleyi sizlerin bize verdiği destekle yürütüyoruz. O yüzden diyoruz ki iyi ki varsınız, buradasınız. Her birinize ayrı ayrı bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

‘BAŞKA BİR YAŞAM MÜMKÜN’

HDP’nin yasak ve baskılara karşı mücadelesini büyüttüğünü söyleyen Buldan, “HDP artık milyonların büyük umut yürüyüşüne dönüştü. Bu da sizlerin bize olan güveninden kaynaklanıyor. Sizler de iyi biliyorsunuz ki özellikle bu ülkeyi yönetenler bu ışığı söndürmek için büyük bir çaba içine girdiler, çok uğraştılar, HDP’nin Türkiye halklarına ve toplumuna verdiğimi umudu yaydığı ışığı verdiği cesareti kırmak ve engellemek için her türlü yolu denediler, denememeye devam ediyorlar. Onlar istiyorlar ki Türkiye toplumu karanlıkta kalsın, umutlar kırılsın, cesaret olmasın, kararlık olmasın, onlar kendi iktidarlarını bu şekilde ayakta tutsunlar. Biz de başka bir yaşam mümkündür diyoruz. Artık HDP fikriyatı ve çizdiği 3’üncü yol vardır” ifadelerini kullandı. 

‘CEZAEVİNDE REHİNE OLARAK TUTULUYORLAR’

“Bu kararlılığı kırmak, bu cesareti ve umudu kırmak için her türlü baskı ve şiddet yöntemlerini hayata geçiren bir iktidarla karşı karşıyayız” diyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir siyasi partinin yöneticilerinin yarısını da cezaevinde olduğu başka bir ülke dünyanın hiçbir yerine yoktur. HDP’nin yöneticilerini milletvekillerinin belediye eş başkanlarının üyelerimizin, partimize selam veren insanların cezaevinde olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz. Sadece HDP değil, bu ülkede barış, demokrasi, özgürlük isteyenler, ülkenin refaha kavuşmasını isteyenler cezaevindeler. Barış akademisyenleri, gezi davasında yargılananlar, milletvekilleri, belediye eş başkanları ve bu toplumun güven duyduğu birçok kesimin bugün cezaevinde olduğu gerçeğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Onlar cezaevinde rehine olarak tutuluyorlar bunu herkesin bilmesinde fayda var.

‘EN İYİ BİLDİKLERİ ŞEY YOK SAYMAK’

Karşımızdaki sistemin en iyi bildiği şey yok saymak, inkar etmek, baskı uygulamak, şiddet uygulamak, tutuklamak ve gasp etmektir. Kürt halkının demokrasi güçlerinin bütün değerlerini kazanımlarını gasp etmekle, cezaevine göndermekle övünen bir zihniyetin toplumun tamamına yaymak isteyen bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzun herkesin bilmesi gerekiyor. Siyasetimizi kumpas ve komplolarla yargılamaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Kürt halkının, demokratik siyasetin güçlü bir varlık olarak kendini gösterdiği bu dönemde bütün bunları engellemek için biraz önce saydığım yol ve yöntemleri devreye koydular. Biz demokrasi dedikçe onlar faşizmi daha fazla yükseltmekte ısrar ettiler. Biz barış dedikçe savaş naraları atmaya devam ettiler, biz adalet dedikçe hukuksuzluklarını yaymaya devam ettiler. Bize bütün hukuksuzluklara cevap vermeye yeltendiler.

HDP’Yİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Demokratik siyaset dedikçe cezaevlerinin yolunu gösterdiler ama biz ne yaptık mücadeleden asla taviz vermedik, demokratik siyaset ısrarımızdan vazgeçmedik, boyun eğmedik, biat etmedik, diz çökmedik. Asla diz çökmeyeceğimizi de bu kürsüden bir kez daha ifade etmek istiyorum. Asla boyun eğmeyeceğimiz, biat etmeyeceğimiz bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sizden aldığımız büyük moral ve güçle HDP’yi ayakta tutmaya, büyütmeye, genişletmeye hep birlikte devam edeceğiz. Nasıl Kobani düşmediyse HDP de düşmedi düşmeyecek.”