HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin adalet nöbetini sürdürdüğü Urfa Adliyesi önüne gelerek, "Şenyaşar ailesi adaleti mutlaka sağlayacaktır. Şenyaşar ailesi burada değil ama biz temsili olarak burada oturma eylemi yapıyoruz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile tutuklu Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın annesi Lütfiye Gökkan’ı ziyaret etmek amacıyla Urfa’ya geldi. Haliliye İlçesinde bulunan partisinin Urfa İl Örgütü’nü ziyaret eden Buldan’ı, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda partili karşıladı. Buldan’a HDP Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Mahmut Toğrul eşlik etti. 

Parti binasında açıklamalar bulunan Buldan, “Uzun süredir Şenyaşar ailesinin aradığı adalet çığlığına ses olmak için, Emine Şenyaşar anneyi adliye binası önünde ziyaret edeceğiz. Bugün bütün adaletsizlikleri burada anlatamam. Ama yakından takip ediyoruz. Bugün Türkiye hukuk sisteminden bir adalet beklemiyoruz, adaletin kırıntıları bile kalmadı. Hukukun vicdanın olmadığı bir ülkede bu hükümetten ne Şenyaşar ailesine ne de diğer ailelere dair bir adalet talebimiz yok. Bu hükümet gittikten sonra yeni bir hukuk sisteminin ve bu olayları yapanların cezalandırılacağı bir ortamın oluşacağını biliyoruz” şeklinde konuştu.

ŞENYAŞAR AİLESİNİN MÜCADELESİ 

“Bizim mücadelemiz hukuk mücadelesidir” diyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP-MHP hükümetinin bu ülkeyi yönetemediğini biliyoruz. Şenyaşar ailesinin mücadelesi bizim mücadelemiz. Bir kez daha Şenyaşar ailesine karşı saldırı yapan gerçek faillerin biran öce cezalandırılması talebimizi yeniliyoruz. Asıl açıklamamızı Şenyaşar ailesini ziyaret ettiğimizde yapacağız."

‘GÖKKAN HAKSIZ ŞEKİLDE TUTUKLU"

Buldan, daha sonra Suruç’ta Ayşe Gökkan’ın annesi Lütfiye Gökkan’ı ziyaret edeceklerini söyledi. Buldan, “Bu ülke en fazla kadınların katledildiği bir coğrafya. Bu coğrafyada kadın haklarını savunmak bir suç haline getirildi. Ayşe Gökkan bunun için haksız bir şekilde tutuklu” dedi. 
 
ŞENYAŞAR AİLESİ GÖZALTINDA

Buldan parti binasında açıklama yaptığı sırada Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, “Kamu memuruna hakaret” iddiasıyla darp edilerek gözaltına alındı. Anne Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

BULDAN: ACININ ORTAĞI OLDUK

Buldan, partililerle birlikte gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin adalet nöbetini sürdürdüğü Urfa Adliyesi önüne geçti. Burada açıklamalarda bulunan Buldan, şunları söyledi: "Biz bugün buraya Şenyaşar ailesinin tutmuş olduğu nöbete destek olmak için geldik. Şenyaşar ailesinin uzun süredir devam ettirdiği, aradığı ve bulmaya çalıştığı bir adalet arayışına ortak olmaya geldik. Şenyaşar ailesi burada bir acı yaşadı. Şenyaşar ailesinin yaşadığı acıdan kaynaklı, hepimiz bu acının ortağı olduğumuzu ve bu acıyı yüreğimizde hissettiğimizi ifade etmeye geldik. Ancak bugün geldik, gördük ki Şenyaşar ailesi burada değil. Bugün geldik gördük ki Şenyaşar ailesi, biz buraya geleceğimiz için gözaltına alınmış. Yaşanan bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve vicdansızlık var. Ancak bütün bunların üzerine yeni adaletsizlikler, hukuksuzluklar ve vicdansızlıklar yaratılıyor. 

ZULÜM DEĞİL ADALET

Şenyaşar ailesinin sizden beklediği zulüm değildir, Şenyaşar ailesinin beklediği adalettir. Şenyaşar ailesinin beklediği hukuksuzca yapılan yargılamanın yeniden yapılmasıdır. Çünkü bu davada iki ayrı soruşturma başlatılmış, birinci soruşturma kapsamında tutuklamalar yapılmış ama ikinci soruşturmaya gizlilik kararı verilerek, bu dosya henüz açılmamıştır. Esas önemli olan da bu ikinci soruşturmada, kimlerin neyi yaptığı, faillerin nasıl cinayeti işlediği çok açık olarak bilinmekte olduğu için, bu soruşturmaya gizlilik kararı verilmiştir. 

AKP’DEN BEKLENTİMİZ YOK

Bizim bugün hukuk sisteminden elbette ki beklentimiz yok, AKP hükümetinden beklentimiz yok. Bugün AKP-MHP hükümetinin bu ülkede hukuk diye bir şey bırakmadığını, adaleti ayaklar altına aldığını, demokrasinin kırıntılarını bile bırakmadıklarını çok iyi biliyoruz. O yüzden beklentimiz AKP-MHP hükümetinden sonraki, olası bir seçimden sonra gidecek olan AKP yerine gelecek yeni hükümetten beklentilerimiz var. Şenyaşar ailesi bugün evlatlarını kaybetmiş, diğer taraftan da bir kişi yaşamını yitirmiş, 4 kişinin, 4 insanın yaşamını yitirmesine sebep olan bu olayın tüm açıklığıyla, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmasını istiyoruz. Başka hiçbir şey istemiyoruz. Suçlu kimse, fail kimse, elbette yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Kim olursa olsun, cezasını çekmelidir. Bizim talebimiz budur. Şenyaşar ailesinin talebi de budur. Ama bütün bu hukuksuzlukların, adaletsizliklerin üzerine yeni hukuksuzluklar, adaletsizlikler yapılıyor. Şuan talebimiz Şenyaşar ailesinin bir an önce serbest bırakılmasıdır. O anneye çektirdikleriniz, yaptığınız zulüm, bütün vicdanlarda, yüreklerde mutlaka ama mutlaka hapsolacaktır. Şenyaşar ailesi beklentileri doğrultusunda bu adaleti mutlaka ama mutlaka sağlayacaktır. Bugün Şenyaşar ailesi burada değil ama biz temsili olarak Şenyaşar ailesinin yerine burada oturma eylemi yapıyoruz” dedi. 

Kaynak: MA