CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde Cemile Abdulganioğlu’nun yazılı sınavda 100 üzerinden 85 puan alıp başarılı olmasına rağmen sözlü sınavda en düşük puan verilerek şube müdürü olmasının engellendiğini öne sürdü. Şube müdürlüğü görevine İl Müdürü Oğuzhan Kurt’un eşi Ferda Kurt getirildi.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde yaşanan skandal atamayı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Sözcü'de yer alan habere göre, Biyolog Cemile Abdulganioğlu'nun çalışma hayatı boyunca birçok uluslararası ve ulusal kurumda çalışmalar yürütmüş ve yürüttüğü çalışmalar sebebi ile kendisine teşekkür belgeleri verilmiş, konusunda uzman bir kamu emekçisi olduğuna dikkati çeken Dr. Şevkin, “Yüksek yazılı puanına rağmen sözlüde bilinçli olarak en düşük not verilerek şube müdürü olması engellenmeye çalışılmaktadır. Kendisinin itirazı kurum tarafından reddedilmiş, mahkeme kararı ile 2. sözlüye girmiştir. Kasıtlı bir şekilde yine düşük puan verilmiş ve İstanbul'a sürgün edilmiştir” dedi.

Aynı sınava giren Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt'un eşi Ferda Kurt'un gizli tutulan yazılı ve sözlü puanı ile ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü olarak atandığına dikkati çeken Dr. Şevkin, “Bu atamadan sonra Biyolog Cemile Abdulganioğlu, yıllardır çalıştığı ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürlüğünden başka yere görevlendirilmektedir” diye konuştu.

Abdülganioğlu'nun 22 Ağustos 2022 tarihinden itibaren geçirmekte olduğu inter vertebral disk bozukluğu rahatsızlığı sebebi ile ve fizik tedavi görmekte olup sağlık mazereti sebebi ile işe gidemediğine işaret eden Dr. Şevkin, “26 Eylül 2022 Pazartesi günü mesai bitimine doğru odasındaki tüm özel eşyaları bilgisi ve haberi dışında toplanmış ve odası boşaltılmıştır. Özel eşyaları koridorda bulunan koltuklara bırakılmıştır. İlişiği kesilmeden yapılan uygulama idarenin tutumunu ortaya koymaktadır. Konuyu KESK'e bağlı Yapı-Yol Sen ortaya çıkarmıştır”ifadelerini kullandı.

"FERDA KURT'UN YAZILI VE SÖZLÜ NOTU AYRI AYRI KAÇTIR?"

CHP'li Dr. Şevkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:

1- Ferda KURT'un yazılı ve sözlü notu ayrı ayrı kaçtır?

2-  Yazılıdan 85 puan alan Biyolog Cemile Abdulganioğlu'na sözlüden düşük verilmesinin sebebi Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt'un eşi Ferda Kurt'un şube müdürü olarak atanmasını sağlamak mıdır?

3- Yazılıdan 85 puan alan Biyolog Cemile Abdulganioğlu KESK'e bağlı Yapı-Yol Sen üyesi olduğu için mi düşük sözlü notu verilmiştir?

4- 16 yıllık kamu meslek hayatı boyunca hiç bir disiplin cezası olmayan, uluslararası çalışmaları olup, AB projelerinde başarılar elde etmiş, sicilinde teşekkür belgeleri olan Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde biyolog kadrosuna sahip tek çalışan olmasına rağmen Abdulganioğlu hangi kamu yararı gözetilerek İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne resen tayin edilmiştir?

5- Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt'un eşi Ferda Kurt'un ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü olarak atanmasının ardından, Cemile Abdulganioğlu, çalıştığı şube olan ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürlüğün'den başka bir şubeye neden gönderilmiştir? Bu değişikliğin Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan KURT'un eşi Ferda KURT'un ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü̈ olarak atanması ile bir ilgisi var mıdır? Tesadüf müdür?

6- Cemile Abdulganioğlu'nun çalıştığı şubenin değiştirilmesi açıkça bir Mobbing değil midir?

7- Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde biyolog kadrosuna sahip ve hali hazırda çalışmakta olan kamu emekçisi var mıdır?

8- Temmuz ayında Bolu'da ölümle sonuçlanan zehirlenme vakası olmasına rağmen, ileride bu ve benzeri bir olayla karşılaşılması durumunda Bolu'nun tek biyoloğu İstanbul'a sürgün edildiği için idare ne yapacaktır?