Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi 9 öğrencinin aileleri, yapacakları basın toplantısına katılım çağrıda bulunarak, “Kötülüğe karşı iyiliğin, zorbalığa karşı aklın yanında bizlerle birlikte olun” dedi.
 
Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta bir grubun dağıttığı “Afrin lokumu”na, “Katliamın lokumu olmaz” diyerek tepki gösteren öğrencileri Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef göstermişti.

Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan 15 öğrenciden 9’u tutuklanmıştı.

Tutuklanan öğrencilerin aileleri yarın saat 12.00’da İstanbul Tabip Odası’nda konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyecekler.

Yazılı açıklama yapan aileler, eyleme katılım çağrısında bulundu. 

 Ailelerin yaptığı çağrı şöyle:

“Bizler tutuklanan, gözaltına alınan, haklarında disiplin soruşturmaları yürütülen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleriyiz. Hepinizin yakından takip ettiği gibi uzun bir gözaltı süresinin sonucunda çocuklarımızın 9’u tutuklanmış, diğerleri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmışlardır. Ne yazık ki gözaltına alma girişimleri hala devam etmektedir. Çocuklarımız yaşamları boyunca okullarının en başarılı öğrencileri oldular. Uzun ve yorucu bir dönemin sonunda Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandılar. Mühendislik, matematik, fizik, siyaset bilimi, felsefe, eğitim gibi çeşitli alanlarda öğrenimlerini sürdürüyorlar. Şunu hiç abartmadan söyleyebiliriz hepsi alanlarının en gözde öğrencileridir. Yine hepsi iyiliğin, güzelliğin, sanatın, bilimin genç öncüleridir. Ancak gençlerimiz okullarında olması gerekirken haksız bir şekilde Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinde tutulmaktadırlar. Sizleri kötülüğe karşı iyiliğin, zorbalığa karşı aklın yanında bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Bu doğrultuda, 10 Nisan Salı günü saat 12’de İstanbul Tabip Odası’nda aileler adına yapacağımız açıklamada yanımızda olmanız bizi güçlü kılacaktır.”