Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu'nun kayyım atanmasıyla başlayan protesto sürecinde 12 kişi yargılanıyor.

Davanın duruşması İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya bazı sanık avukatları katılırken, sanıklar duruşmaya katılmadı.

Savcı, celse arasında mahkemeye sunduğu mütalaayı tekrar etti. Mütalaada, sanıkların olay tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu'yu protesto etmek amacıyla üniversite çevresinde bir araya geldikleri anlatıldı. Savcı, "Covid-19 tedbirleri kapsamında Beşiktaş ve Sarıyer kaymakamlıklarının almış oldukları gösteri ve yürüyüş kısıtlaması kararları ve yasaya aykırı toplantı yapmaları nedeniyle olay yerlerinde kolluk güçleri tarafından dağılmaları yönünde defalarca yapılan tüm uyarılara rağmen sanıkların dağılmadıklarını" ifade etti. Mütalaada,  sanıkların “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmaması" suçundan ayrı ayrı 6 aydan 3 yıla kadar cezalandırılmaları talep edildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatları, açıklanan mütalaaya katılmadıklarını belirtti ve savunma hazırlamaları için mahkemeden süre talep ettiler. Mahkeme sanık avukatlarının süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.