BMGK LGBTİ'ler için ilk kez bir araya geldi

Gözden kaçırmayın

Eskişehir’de LGBTİ’leri öldürme çağrısı yer alan broşür dağıtıldı Eskişehir’de LGBTİ’leri öldürme çağrısı yer alan broşür dağıtıldı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, LGBTİ konusundaki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

BMGK üyeleri, IŞİD'in eşcinsellere yönelik tehditleri nedeniyle, ABD ve Şili BM Daimi Temsilciliklerinin öncülüğünde LGBTİ'lere yönelik saldırıları ele aldı.

Suriye'den Türkiye'ye sığındıktan sonra ABD'nin mülteci olarak kabul ettiği Suriyeli eşcinsel Suhpi Nahas'ın da katıldığı toplantıda, Irak'a sığınan, "Adnan" takma adını kullanan bir başka kişi de telefon bağlantısıyla eşcinsel olduğu için IŞİD'den ölüm tehdidi aldığını duyurdu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power toplantının ardından Suriyeli mülteci Nahas ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda BMGK'nin daha önce LGBTİ konusunda bir toplantı gerçekleştirmediğini belirten Büyükelçi Power, BM'de tarih yazdıklarını ifade etti.

Power, "Bugün küçük ama önemli bir adım attık. Bu bizim son adımımız olmamalı" dedi. Büyükelçi Power, toplantıyı insan haklarına saldırı gerekçesiyle düzenlediklerini kaydetti.

Diğer BM üyesi ülkelere de açık olan BMGK toplantısına, Konsey üyesi Angola ve Çad katılmadı.